Oktobar je za Međunarodni aerodrom Sarajevo bio najprometniji do sada sa čak 110.580 putnika. U odnosu na 2019. godinu došlo je do povećanja od 15,6 posto te rasta od 30,9 posto u odnosu na prošlu godinu.
Ovaj rezultat postignut je prvenstveno zahvaljujući kompaniji Wizz Air, koja je 1. novembra zatvorila svoju bazu, što je rezultiralo ukidanjem gotovo 20 linija. Jozsef Varadi, direktor Wizz Aira, kazao je ranije za Bloomberg Adriju, kako su za zatvaranje zaslužni geopolitički i makroekonomski faktori te nedostatak aviona, jer Airbus ne isporučuje prema ugovorenom planu.
Dodao je da je odluka rezultat trenutno izazovnog makroekonomskog okruženja, kao i kontinuiranih izazova u lancu snabdijevanja. U Wizz Airu smatraju da je važno da svoju mrežu brzo prilagode promjenama na tržištu i potrebama kupaca, kako bi ostali otporni i konkurentni na tržištu.
"Iz Sarajeva ćemo nastaviti letjeti do Abu Dhabija i Londona (aerodrom Luton). Dodavat ćemo nove letove s Međunarodnog aerodroma Tuzla do Eindhovena, kao i pojačati frekvencije na našim rutama iz Tuzle do Basel Mulhousea, Freiburga, Dortmunda i Memmingena", kazao je Varadi.
Čitajte više na: Wizz Air zatvara svoju bazu u Sarajevu
U prvih deset mjeseci 2022. godine sarajevski aerodrom je opslužio 1.242.066 putnika, čime je ova godina bila najprometnija do sada, navode iz Ex-Yu Aviation.
Brojka je veća za 224.462 putnika, odnosno 22,1 posto u odnosu na 2019. godinu.
Od 21 aerodroma u Adrija regiji, sarajevski je zauzeo sedmo mjesto s više od pola miliona putnika u prvoj polovini ove godine. Drugi najprometniji bh. aerodrom je Tuzla sa 180 hiljada putnika. Slijedi Banja Luka s više od 120 hiljada te aerodrom u Mostaru s 1.307 putnika.
Više na: Mostarska zračna luka između ogromnog potencijala i najgorih rezultata
Aerodromi diljem Adria regije opslužili su 8.571.957 putnika tokom prve polovine 2022. godine. Beograd je premašio dva miliona putnika, dok su Priština i Zagreb imali nešto više od milion putnika.