U protekloj godini došlo je do oporavka zračnog prometa u Bosni i Hercegovini. Obim zračnog prometa vratio se na pretpandemijske brojke. "U 2022. imali smo preko 99 posto obima zračnog prometa iz 2019. čak 20 posto više od planiranog", ističe direktor Agencije za pružanju usluga u zračnoj plovidbi BiH (BHANSA) Davorin Primorac.
Gotovo 95 posto obima zračnog prometa čine preleti preko BiH, dok pet posto letova slijeće i polijeće sa zračnih luka u BiH. Zračni prostor Bosne i Hercegovine u 2022. koristilo je preko 440.000 letova, kaže Primorac.
U narednom periodu "očekujemo značajni porast obima zračnog prometa prvenstveno zbog rasta prometa između zapadne Evrope i turističkih destinacija", dodao je.
"Već u siječnju ove godine vidimo rast od 13 posto u odnosu na 2019. te čak 33 posto više prometa u odnosu na prošlu godinu", objašnjava Primorac u izjavi za Fenu.
Kao glavne rizike za evoluciju prometa u narednom periodu navodi visoku inflaciju i nesigurnost zbog ruske invazije na Ukrajinu. "Veliki problem je nestalnost cijena goriva, te na koji način će kompanije prenijeti taj trošak na putnike, u tržištu koje se još uvijek oporavlja od krize uzrokovane pandemijom COVID 19."
Prema njegovim riječima, BHANSA u ovoj godini ima ambiciozne planove i u pogledu unaprjeđenja sistema, razvoja ljudskih resursa te građevinsko-infrastrukturnih projekata.
Ovakvo dobri rezultati su prvenstveno posljedica činjenice da je BiH prije nekoliko godina, ispunjavajući zahtjevne uvjete, preuzela kontrolu nad svojim zračnim prostorom. Primorac kaže da strateški plan kapitalnih ulaganja za lokaciju Sarajevo uključuje projektiranje potpuno novog kontrolnog tornja na novoj lokaciji, "a do realizacije ovog velikog projekta planirani su radovi na sanaciji postojećeg kontrolnog tornja."
"Rekonstrukcija, sanacija, uređenje i proširenje objekta predviđeno je i u Banja Luci, gdje su također planirani pripremni radovi za uvođenje radarske kontrole", dodao je. "U Tuzli smo usprkos pandemiji u 2020. godini završili sanaciju i modernizaciju kupole kontrolnog tornja a daljnji planovi uključuju sanaciju i modernizaciju pridruženih zgrada kontrolnog tornja te uređenje meteo parka."
Na lokaciji sjedišta BHANSA-e u Mostaru planirana je potpuna revitalizacija i sanacija postojećih zastarjelih i zapuštenih objekata, kao i izgradnja novog i suvremenog objekta amfiteatra za potrebe centra za obuku kontrolora zračnog prometa, odnosno budući školski centar. Nadalje, planirana je sanacija i modernizacija kontrolnog tornja, te proširenje postojećih prostorija zgrade ATC Simulator za smještaj novih toranjskih simulatora neophodnih za obuku i kontinuirane treninge osoblja kontrole letenja i pseudo pilota, navodi Primorac.
Zračne luke
Ranije je Međunarodnazračna luka Tuzla (MAT), koji je obilježio 25. godišnjicu postojanja, najavio izgradnju trećeg terminala (gate). Donedavno je ovaj aerodrom bio vojni, a pređen je ogroman put kako bi se transformisao u međunarodni putnički, kazao je direktor Dževad Halilčević.
Pročitajte: Tuzlanska zračna luka bilježi oporavak od pandemijskog perioda
Prema njegovim riječima, strateški cilj je da uz postepeno povećanje obima saobraćaja dođu i do milion putnika na godišnjem nivou. Ugovor s Ryanairom potpisan je do 2024., a s WizzAirom do 2025. godine.
"Kompanija Rynair ima operacije na tri destinacije i to Beč, Memmingen i Stockholm, dok WizzAir saobraća na 14 destinacija", napominje Halilčević.
Govoreći za Bloomberg Adriju, direktorica mreže kompanije Wizz Air Evelin Jeckel navela je da nije isključena mogućnost da se Wizz Air vrati u Sarajevo ako tržište bude sazrelo.
Pročitajte: Lufthansa za Sarajevo uvodi tri dodatna leta sedmično iz Frankfurta
Ovog ljeta, njemački avioprijevoznik Lufthansa povećava svoje operacije u Adria regionu te uvode letove za Skoplje, kao i povećanje frekvencija za Beograd, Dubrovnik, Ljubljanu, Sarajevo i Zagreb. Naveli su da u Sarajevu uvode dodatna tri leta iz Frankfurta na ukupno deset sedmično.
- uz pomoć Nejre Džaferagić