Saudijski milijarder princ Al-Valid Bin Talal uložio je više od 500 milijuna dolara u ruske kompanije u vrijeme ruske invazije na Ukrajinu, pažljivo iskazujući politički stav prema svojem OPEC+ partneru.
Kingdom Holding, investicijska tvrtka princa Al-Valida Bin Talala, kupila je depozitarne potvrde koje su u veljači izdali Gazprom, Lukoil i Rosneft, pokazuju podaci saudijske burze. Rusija je rat u Ukrajini započela 24. veljače.
Ne spominje se točan datum ulaganja, a saudijska investicijska kompanija nije odgovorila na upit je li još uvijek u posjedu tih depozita. Njihova vrijednost početkom rata kada se zaustavljeno trgovanje moskovske burze i kada su na snagu stupile sankcije Zapada naglo je pala.
Al-Valid Bin Talal, čiji je djed bio osnivač moderne Saudijske Arabije, jedan je od najbogatijih ljudi u toj zemlji i jedan od prominentnijih međunarodnih investitora. Tek ga je u novije vrijeme zasjenio državni investicijski fond, kojem je na čelu njegov rođak, prijestolonasljednik princ Mohamed Bin Salman, a koji je u svibnju otkupio 16,69 posto udjela u Kingdom Holdingu.
Ulaganja Al-Valida Bin Talala svakako ukazuju na delikatan odnos Saudijske Arabije i Rusije, kojoj su tijekom ratnog pohoda leđa okrenule brojne države Perzijskog zaljeva.
Predsjednik Vladimir Putin i saudijski vladar princ Mohamed Bin Salman nekoliko su puta od izbijanja rata u Ukrajini razgovarali. Dvije su zemlje surađivale unutar OPEC+ skupine upravljajući zalihama sirove nafte i opirale se pozivima zapadnih lidera, uključujući i američkog predsjednika Joea Bidena da pomognu u borbi protiv globalne inflacije puštanjem na tržište veće količine nafte.
Zatvor Ritz-Carlton
Inače, Princ Al-Valid Bin Talal bio je 2017. godine zatočen u hotelu Ritz-Carlton u glavnom gradu Saudijske Arabije s drugim prinčevima i vladinim dužnosnicima tijekom državne antikoruptivne istrage. Službena optužnica nikada nije podignuta i princ je nakon 83 dana zatvora u hotelu pušten na slobodu u "sporazumnom dogovoru" sa saudijskom vladom.
Kingdom Holding uložio je u veljači 1,37 milijardi rijala (365 milijuna dolara) u američke depozitne potvrde u Gazpromu, najveći udio u koji je dosad ove godine uloženo. Istog je mjeseca investirao i 196 milijuna rijala u globalnu depozitnu potvrdu u Rosneftu te nekad između veljače i ožujka 410 milijuna rijala u američku depozitnu potvrdu u Lukoil.
Te su kupovine dio investicijskog programa Kingdom Holdinga koji je usmjeren na alternativno financiranje, energetiku, zabavu, umjetnu inteligenciju, osiguranja, upravljanje imovinom, robe te fondove.
Druge investicije
Saudijska tvrtka uložila je od 2020. godine 3,4 milijarde dolara u dionice i depozitarne potvrde diljem svijeta. Najveća je investicija u španjolsku Telefónicu u razdoblju između travnja i kolovoza 2020. godine bila vrijedna 2,5 milijardi rijala.
Tvrtka je tijekom 2020. i 2021. godine kupila i udjele u Uber Technologiesu, TotalEnergiesu, Alibabi i BHP Groupu. Najnovije ulaganje odvilo se u lipnju kada je tvrtka uložila 178 milijuna rijala u Hercules Capital. Dionice tvrtke rizičnog kapitala od početka srpnja porasle su 17 posto.
67-godišnji princ Al-Valid postao je jedan od najvećih saudijskih investitora, kupujući udjele u tvrtkama poput Citigroupa i Applea. Podržao je i nastojanje princa Mohameda da modernizira državu, među kojima je i omogaćavanje ženama prava na vožnju automobila.
Nedavno je najavio kako će udio svojeg Rotana Musica prodati Warner Music Groupu te ke dobio 2,2 milijarde dolara prodajom dijela svojih udjela u lancu hotela Four Seasons Cascade Investments Billa Gatesa.
Al-Valid je poznat po svojim dugoročnim investicijama i obožavatelj je slavnog investitora Warrena Buffetta. Jednom je čak i sam sebe nazvao arapskim Prorokom iz Omahe, što je inače Buffettov nadimak.