Cijena nafte je blago pala nakon što je završila najduži niz dobitaka u više od četiri godine, jer su vođe OPEC+ produžile smanjenje opskrbe do kraja 2023. godine.
Cijena West Texas Intermediate pala je prema 87 dolara po barelu nakon što je zabilježila devet uzastopnih dnevnih dobitaka, što je najduži niz napredovanja od siječnja 2019. Taj rast, koji je gurnuo futurese nafte u prekupljeno područje, došao je nakon što su Saudijska Arabija i Rusija obećale produžiti svoja ograničenja izvoza tijekom četvrtog tromjesečja.
Trgovci će kasnije u četvrtak dobiti službeni pregled američkih zaliha. Prije toga, Američki institut za naftu (American Petroleum Institute), koji financira industrija, izvijestio je da su zalihe sirove nafte prošlog tjedna pale za 5,5 milijuna barela, prema izvoru upoznatom s tim brojkama. U izvještaju se također bilježi pad zaliha nafte u ključnom skladištu Cushing u Oklahomi, kao i velik pad zaliha benzina.
Ponovni rast cijena nafte znači da su cijene sada oko devet posto više ove godine, pri čemu je cijena WTI blizu najviše razine od studenog 2022. godine. Poboljšani izgledi za potražnju također su pomogli održavanju cijena, a najvažniji trgovci na konferenciji u Singapuru ovog tjedna optimistični su u vezi s izgledima za potrošnju u Kini.
"Opća dinamika ponude je napeta", izjavio je Vishnu Varathan, šef ekonomije i strategije za Aziju u Mizuho Bank Ltd. "Promjena perspektive o Kini od mračnog do postupnog optimizma nije negirana, ali to ne otklanja prethodne kočnice, uključujući jačanje američkog dolara", rekao je.
Američka valuta kreće se prema osmom tjednom rastu, gurajući Bloombergov greenback indeks na najvišu razinu od ožujka. Ovaj rast čini sirovine skupljim za inozemne kupce.
Cijene:
-
WTI za isporuku u listopadu pale su za 0,3 posto na 87,28 dolara po barelu u 11:27 sati u Singapuru.
-
Brent za isporuku u studenom smanjio se za 0,2 posto na 90,39 dolara po barelu.