Banke u Bosni i Hercegovini (BiH) nastavile su uvećavati profit usljed rasta prihoda od kamata, naknada i provizija. Kraj septembra su dočekale s dobiti od oko 693 miliona maraka. Banke koje imaju sjedište u Federaciji BiH povećale su dobit za 14,35 odsto, a one koje su u Republici Srpskoj bilježe rast od čak 35 odsto, pokazuju podaci entitetskih Agencija za bankarstvo. Ukupno gledano, profit banaka u BiH je u prosjeku veći za 24,6 odsto.
FBiH: Prihodi od kamata i slični prihodi po EKS 766,8 miliona KM
U FBiH sjedište ima 13 banaka, čija ukupna imovina iznosi 31 milijardu KM, od čega finansijska imovina po amortizovanom trošku (u šta spadaju i krediti i potraživanja od klijenata 17,8 mlrd. KM) iznosi 22,4 milijarde, a gotovina i gotovinski ekvivalenti 6,7 milijardi KM.
Ukupne obaveze su 27 milijardi KM, od čega su depoziti od klijenata 24,3 milijarde KM.
Čitaj više
Da li će banke u BiH sniziti cijene svojih usluga?
Odluka CBBiH na snagu treba stupiti 1. novembra.
29.10.2024
CBBiH uvodi jedinstvenu naknadu za obavljanje platnih transakcija
Naknada po transakciji za učesnike u BPRV biće 2,05 KM.
08.10.2024
Bilans banaka u R. Srpskoj: Nova i NLB najviše zaradile, BPŠ u gubitku
Među bankama sa sjedištem u Republici Srpskoj najveću zaradu u prvom polugodištu ove godine ostvarila je Nova banka.
15.08.2024
Prihodi od kamata i slični prihodi po efektivnoj kamatnoj stopi u bankama u FBiH na kraju septembra ove godine iznosili su 766,8 miliona KM, a rashodi po istom osnovu 99,3 miliona KM. Neto prihodi/(rashodi) od naknada i provizija bili su na nivou od 311,3 miliona KM.
Dobit prije oporezivanja premašila je pola milijarde, nakon oporezivanja iznosi 494,8 miliona KM što je za 14,35 odsto više nego na kraju septembra prošle godine.
R. Srpska: Jedna banka u gubitku
U Republici Srpskoj postoji osam banaka, četiri s većinskim stranim kapitalom, a četiri domaće, s ukupnom bruto bilansnom aktivom koja je s kraja 2023. godine (10,3 milijadre KM) rasla na 10,8 milijardi na kraju trećeg kvartala ove godine ili pet odsto.
Banke su u devet mjeseci ove godine smanjile imovinu koju drže u hartijama od vrijednosti za pet odsto u odnosu na kraj prošle godine, a povećale bruto kredite za šest odsto, novčana sredstva za osam odsto i ostalu aktivu za 10 odsto.
Depoziti su takođe rasli za pet odsto, a ostale obaveze banaka za 17 odsto.
Banke u RS su povećale prihode od kamata i slične prihode te operativne prihode za 16 odsto, a ukupne rashode za osam odsto. Dobit prije oporezivanja na kraju septembra ove godine iznosila je 214,5 miliona KM i za 34 odsto je veća u odnosu na isti period lani.
Neto dobit ostvarilo je sedam banaka i to u iznosu od 198,1 milion KM uz rast od čak 35 odsto u odnosu na kraj septembra prošle godine. Jedna banka je zabilježila gubitak od 1,5 miliona KM.
Nukić: Izbjeći poređenje apsolutnih iznosa i profita u BiH sa zemljama regije
Bankarski sektor u Adria regionu suočava se s izazovima i prilikama, ali kako se profitabilnost banaka u Bosni i Hercegovini razlikuje u odnosu na ostatak regije? Analizirali smo ključne faktore koji oblikuju finansijski pejzaž u BiH, uključujući uticaj regulatornih mjera, makroekonomskih uslova, kamatnih stopa i inflacije. Istražili smo spremnost banaka na digitalnu transformaciju i mogućnosti konsolidacije na tržištu. Gost Bloomberg Adria TV bio je pomoćnik direktora Agencije za bankarstvo Federacije BiH Admil Nukić.
Treba zaista izbjeći poređenje apsolutnih iznosa i profita u BiH sa zemljama Adria regiona. Unatoč brojnim izazovima, bilježimo stabilnu profitabilnost. Ono što je u procesu digitalizacije važno istaći, jeste da su banke unutra u potpunosti digitalizovane i spremne na taj proces, no društvo u cijelosti još nije, poručio je, između ostalog, pomoćnik direktora Agencije za bankarstvo Federacije BiH Admil Nukić. |