Među bankama sa sjedištem u Republici Srpskoj najveću zaradu u prvom polugodištu ove godine ostvarila je Nova banka, a slijedi je NLB Banka. Rast dobiti bilježe i Atos, UniCredit i Addiko Bank. MF i Naša banka takođe imaju dobit, ali uz pad u odnosu na prvu polovinu prošle godine, dok je Banka Poštanska štedionica (BPŠ) jedina završila u gubitku.
Komercijalne banke u drugom kvartalu bilježe rast kredita, ali i pad depozita u odnosu na prvi kvartal ove godine, navode iz Agencije za bankarstvo RS.
Ukupno ostvarena neto dobit banaka za period januar - jun iznosi 127 miliona KM i za 35 odsto je veća u odnosu na uporedni period u 2023. godini, a pojedinačni uvidi u finansijske izvještaje banaka otkrivaju da u nekim od banaka poslovanje nije išlo baš najbolje.
Pet banaka s dvocifrenom milionskom neto dobiti
Nova banka u prvom plugodištu ove godine ima rast neto prihoda od kamata, naknada i provizija, a zaradu je skoro uduplala. Neto dobit koju je ostvarila iznosi 45,19 miliona maraka, što je značajan rast u odnosu na isti period lani, kada je imala zaradu od 24,55 miliona KM.
Slijedi NLB Banka, koja je neto prihode od kamata povećala sa 29,63 miliona u prvoj polovini prošle godine na 37,71 milion maraka u istom periodu ove godine. Neto prihodi od naknada i provizija ostali su na istom nivou i iznose oko 14 miliona KM.
Uz rast troškova za nešto manje od dva miliona, NLB je ostvarila neto dobit od 31,13 miliona KM uz rast u odnosu na lani, kada su u prvoj polovini godine zaradili 27,46 miliona KM.
Atos Bank, čiji je vlasnik Nova banka, u prva dva kvartala ostvarila je zaradu od 18,34 miliona KM, uz rast u odnosu na rezultat koji su imali na kraju juna prošle godine (12 miliona KM). Rast je posljedica povećanih prihoda, a smanjenih rashoda u ovoj banci.
Iduća po neto dobiti je UniCredit Bank, koja bilježi rast neto prihoda od kamata, naknada i provizija, ali i operativnih troškova. Profit od 16,21 milion maraka na kraju juna ove godine veći je od profita iz juna prošle godine (10,80 miliona KM).
O poslovanju dvije Addiko Banke u BiH Bloomberg Adria je već pisala. Ova banka u RS polugodište je završila sa 11,25 miliona KM neto profita.
Na začelju MF i Naša banka
MF banka ostvarila je blagi rast neto prihoda od kamata, kao i neto prihoda od naknada i provizija, te je uz rast rashoda poslovanja u prvoj polovini ove godine zabilježila pad dobiti u odnosu na isti period lani. Prošle godine na kraju juna MF banka je bilježila neto dobit od šest miliona, dok ove godine zarada iznosi 5,75 miliona maraka.
Zarada Naše banke u prvoj polovini godine je iznosila 791 hiljadu maraka i pala je za skoro duplo u odnosu na prvih šest mjeseci lani, kada je iznosila 1,49 miliona KM.
Iako su bilježili rast neto prihoda po osnovu kamata, naknada i provizija, u Našoj banci su imali i rast troškova poslovanja.
Banka Poštanska štedionica u minusu, promjene u Upravi banke
Nerevidirani skraćeni polugodišnji izvještaj BPŠ za period januar - jun 2024. godine pokazuje da su neto prihodi od kamata i slični prihodi po efektivnoj kamatnoj stopi iznosili 6,94 miliona KM uz blagi rast u odnosu na kraj juna 2023. godine (6,81 milion KM). Blago su rasli i neto prihodi od naknada i provizija i iznosili su 1,89 miliona na kraju juna ove godine.
U gubitak od 1,73 miliona KM banku su, između ostalog, odveli troškovi zaposlenih (3,9 miliona) i ostali troškovi i rashodi (4,2 miliona KM) koje su imali u prvom polugodištu. Lani su u istom periodu bilježili dobit od 1,28 miliona KM.
Vlasnik ove banke je Banka Poštanska štedionica Beograd, koja je u vlasništvu Republike Srbije i njenih preduzeća i fondova.
Nadzorni odbor BPŠ u Banjaluci je 27. juna ove godine razriješio dužnosti predsjednika Uprave Boška Mekinjića i člana Uprave Draganu Vujičić Stefanović.
Za vršioca dužnosti predsjednika Uprave imenovan je Marko Maksimović, a za člana Uprave Nikola Milić. Pored njih, član Uprave je i Dijana Savić.