Komercijalne banke sa sjedištem u Republici Srpskoj u drugom kvartalu bilježe rast kredita, ali i pad depozita u odnosu na prvi kvartal ove godine.
Bruto bilansna aktiva bankarskog sektora iznosila je na kraju juna ove godine 10,6 milijardi KM i u odnosu na kraj 2023. godine veća je za dva odsto, navode iz Agencije za bankarstvo RS.
Ostvarena neto dobit banaka za period januar - jun iznosi 127 miliona KM i za 35 odsto je veća u odnosu na uporedni period u 2023. godini, što je posljedica rasta neto kamata i sličnih prihoda, kao i operativnih prihoda.
Krediti
Ukupni bruto krediti iznose 6,2 milijarde KM i povećani su za 188 miliona KM ili tri odsto u odnosu na kraj 2023. godine. Rast je zabilježen i u odnosu na prvi kvartal.
Krediti pravnih lica iznose 3,1 milijardu maraka, od čega se 2,1 milijarda (69 odsto) odnosi na kredite privatnim društvima. Krediti fizičkih lica su 3,2 milijarde KM, a dvije milijarde (64 odsto) odnosi se na potrošačke kredite.
Stopa NPL-a (udio nekvalitetnih kredita u ukupnim bruto kreditima) iznosi 3,4 odsto i smanjena je u odnosu na kraj 2023. godine, kada je iznosila 3,6 odsto. Stopa pokrivenosti nekvalitetnih kredita je poboljšana i iznosi 77 odsto, dok je na kraju prošle godine bila 75,7 odsto.
Depoziti
Ukupni depoziti na nivou bankarskog sektora iznose 7,8 milijardi KM i povećani su za 101 milion maraka ili 1,3 odsto u odnosu na kraj 2023. godine.
Međutim, ako pogledamo koliki su depoziti bili na kraju prvog kvartala ove godine (osam milijardi i 22 miliona KM), zabilježen je njihov odliv u drugom kvartalu.
Depoziti pravnih lica iznose 3,1 milijardu KM, od čega se 1,5 milijardi (47 odsto) odnosi na depozite privatnih društava. Depoziti stanovništva iznose 4,7 milijardi, od čega se 2,6 milijardi (54 odsto) odnosi na štednju fizičkih lica.
U Republici Srpskoj posluje osam banaka, od čega su četiri s većinskim stranim kapitalom, a četiri s većinskim domaćim kapitalom. Na kraju juna zapošljavale su 3.096 lica.