Addiko Bank Banja Luka uskoro će raspravljati o raspodjeli neraspoređene dobiti u iznosu od preko 20 miliona maraka i o isplati dividende. Pored finansijskih tema, akcionari će odlučivati i o kadrovskim promjenama u Nadzornom odboru te banke.
Vanredna sjednice Skupštine Addiko Bank Banjaluka zakazana je za 3. jun, a na dnevnom redu je, između ostalog Odluka o raspodjeli neraspoređene dobiti i Odluka o isplati dividende.
Na dnevnom redu su i odluke o razrješenju člana Nadzornog odbora te banke Petre Zirhan Wagner i imenovanju člana Nadzornog odbora Nenada Mećave.
Čitaj više

Banke u RS: Nova i NLB lideri, Addiko i BPŠ bilježe pad dobiti
Banke u Republici Srpskoj (RS) lani su ostvarile neto dobit od 247 miliona maraka, što je za 31 odsto više u odnosu na 2023. godinu (189 miliona KM).
15.03.2025

Koliko su banke u FBiH inkasirale na ime kamata
Bankarskom sektoru su kamate i slični prihodi po EKS donijeli ukupno 1,03 milijarde maraka. Pored toga, prihodi od naknada i provizija iznosili 591 milion KM.
25.02.2025

Kako stoje banke u regionu u odnosu na evropske
Na konferenciji (R)evolucija finansijskog sektora, koja se u organizaciji Bloomberg Adrije održava u Sarajevu, prezentovana analiza o trendovima u bankarstvu.
19.02.2025

Bankama u RS zabranjuje se naplata više različitih naknada
Banke u Republici Srpskoj (RS) uskoro više neće moći da naplaćuju naknadu za opomenu za kašnjenje korisnika u slučaju neizmirenja obaveza, naknadu za "vođenje" kreditne partije...
24.04.2025
Prethodno je sjednica Skupštine Banke održana 29. aprila ove godine kada je usvojen Godišnji izvještaj o poslovanju Banke, finansijski izvještaji zaključno sa prošlom godinom sa izvještajem Spoljnog društva za reviziju, kao i mišljenja Nadzornog odbora i Odbora za reviziju o finansijskim izvještajima.
Usvojena je i Odluka o rasporedu dobiti Addiko Banke koja je u 2024. godini iznosila 23,4 miliona maraka, dok je porez na dobit utvrđen u iznosu od 2,1 milion KM. Neto dobit banke bila je 21,2 miliona maraka.
"Ostvarena neto dobit za poslovnu 2024. godinu u iznosu od 21.257.633 KM će se rasporediti kako slijedi: iznos 1.062.881 KM u zakonske rezerve, iznos 20.194.751 KM u neraspoređenu dobit", navedeno je u usvojenoj Odluci u kojoj se dodaje i da se neraspoređena dobit neće uključivati u obračun kapitala i može biti predmet isplate dividende u narednom periodu.
Udio Addiko Bank AG u banjalučkom ogranku je 99,883202 odsto, dok ostatak akcija pripada manjinskim akcionarima.
Podsjećamo, banke u Republici Srpskoj (RS) lani su ostvarile neto dobit od 247 miliona maraka, što je za 31 odsto više u odnosu na 2023. godinu (189 miliona KM). Rasla je bruto bilansna aktiva za 835 miliona KM i na kraju 2024. godine je iznosila 11,2 milijarde KM.
Ukupni depoziti dostigli su 8,4 milijarde na kraju 2024. godine, sa stopom rasta od oko osam odsto u odnosu na kraj 2023. godine. Ukupni bruto krediti iznosili su 6,7 milijardi KM sa stopom rasta od 11 odsto, preliminarni su podaci Agencije za bankarstvo Republike Srpske.
Što se tiče Addiko Banke Banja Luka, za 2,7 miliona KM povećani su joj neto prihodi od kamata, dok su neto prihodi od naknada i provizija rasli manje, za jedan milion KM. Dijelom su rasli i troškovi zaposlenih, dok su pali troškovi amortizacije, a ostali troškovi i rashodi ostali su na približno istom nivou. Dobit prije oporezivanja u Addiko banci iznosila je 23,4 miliona, a neto dobit na kraju 2024. godine je bila 21,2 miliona KM, što je manje u odnosu na kraj 2023. godine, kada je čisti profit bio 23,5 miliona KM.
Prezentujući Analizu o trendovima u bankarstvu na konferenciji (R)evolucija finansijskog sektora, koja se u februaru u organizaciji Bloomberg Adrije održala u Sarajevu, analitičarka za makroekonomiju i tržišta kapitala Marina Petrov Savić je navela da su banke u regionu u prošloj godini ostvarile prinos na kapital koji je znatno iznad prosjeka zemalja odakle najčešće dolaze matice domaćih banaka, i nešto iznad uzorka zemalja srednje i istočne Evrope (CEE).
"Uslovi u kojim banke posluju su slični u kontekstu faktora koji uslovljavaju dobru profitabilnost - likvidnost je dobra, a kreditni rizik ograničen", rekla je Petrov Savić.
Ono gdje Adria region prednjači, dodala je, jeste kreditna aktivnost koja ima bolju dinamiku u odnosu na evrozonu. "Krediti privredi i stanovništvu su u 2024. godini porasli oko osam odsto u Adria regionu, a u evrozoni taj rast je nešto iznad jedan odsto. Ali, na to možemo dodati i naknade i provizije, koje rastu brže u odnosu na evrozonu", poručila je Petrov Savić..