Cijena prirodnog plina u Europi pala je na najnižu razinu u posljednjih mjesec dana, što se može povezati s namjerama političara da interveniraju na regionalnim tržištima i obuzdaju energetsku krizu koja prijeti širem gospodarstvu.
Referentni fjučersi pojeftinili su za čak 8,3 posto, odnosno oko 200 eura po megavatsatu, prvi put od početka kolovoza.
Europska unija će u petak raspravljati o planovima za ulazak na tržišta kako bi pokušala ublažiti sve veći pritisak zbog rastućih cijena energije dok tvrtke vape za pomoći vlade. Dužnosnici bi također mogli razmotriti prijedlog ograničenja cijene uvoza ruskog plina, a možda čak i ukapljenog prirodnog plina, te će predložiti ciljeve za smanjenje potražnje.
Europska skladišta plina trenutno su popunjena 82,5 posto, a punjenje će se nastaviti u listopadu.
"Srećom, ove zime zalihe su zdrave i relativno dobro opskrbljene", rekao je Anatol Feygin, glavni komercijalni direktor američkog LNG izvoznika Cheniere Energy. "Puno ovisi o vremenu, ali optimistični smo da će ove zime biti dovoljno fleksibilnosti i rješenja."
Ipak, "bit će potrebna određena količina upravljanja potražnjom", rekao je u intervjuu na Gasteh konferenciji u Milanu ovog tjedna.
Trgovci su također usredotočeni na sljedeću zimu, kada će Europi ponovno trebati jake zalihe usred sumornih izgleda za obnovu ruskog toka plina. Osim toga, kineska trenutno prigušena potražnja za gorivom neće potrajati, što bi na kraju moglo otjerati LNG iz Europe.
"Zatvaranje Gazpromovog plinovoda Sjeverni tok 1 na neodređeno vrijeme označava strukturno čvršći profil opskrbe plinom za Europu, pri čemu se očekuje da će cijene ostati znatno više od petogodišnjeg prosjeka", rekao je Patricio Alvarez, analitičar Bloomberg Intelligence industrije.
Nizozemski plin za prvi mjesec, europska referentna vrijednost, trgovao se 5,1 posto niže na 203 eura po megavatsatu do 9:43 ujutro u Amsterdamu.
Njemačke referentne cijene električne energije za sljedeću godinu povećale su svoje gubitke, trgujući za 1,2 posto niže na 515 eura po megavatsatu.