Evropski zvaničnici su u pregovorima kako bi održali protok gasa kroz ključni rusko-ukrajinski gasovod, dok se utrkuju da spriječe da rat koji vodi Moskva dodatno ošteti zalihe energenata na kontinentu.
Evropa je pokušala da se oslobodi ruskog gasa, ali nekoliko istočnoevropskih država i dalje ga dobija iz gasovoda koji prolazi kroz Ukrajinu. Sporazum koji pokriva ovaj tranzit ističe do kraja ove godine. Zbog rata koji je i dalje u toku, većina posmatrača na tržištu očekuje da će gas konačno prestati da teče.
Ali evropski zvaničnici i predstavnici kompanija pregovaraju s kolegama u Ukrajini o tome kako održati protok gasa i sljedeće godine, navode izvori upućeni u ove razgovore, koji su željeli ostati anonimni.
Jedna od opcija koja se razmatra je da evropske kompanije kupe i ubace gas iz Azerbejdžana u ruske gasovode koji idu ka Evropi, navode pojedini izvori. Takav aranžman bi omogućio Evropi da izbjegne sramotu kupovine ruskog gasa u trenutku kada pokušava smanjiti prihode Moskve.
Evropske referentne cijene gasa pale su za čak 2,2 procenta u utorak nakon što je Bloomberg izvijestio o pregovorima.
Ideja uzima maha kako postaje jasno da bi Ukrajina bila za to. Prihodi od tranzita iznosili su oko milijardu dolara 2021. godine - pružajući ključna sredstva za ekonomiju pogođenu ratom. Postoji i zabrinutost da bi neiskorištene cijevi mogle postati vojni ciljevi ili propasti, što bi dovelo do velikih troškova.
"Dva faktora uvijek treba da imamo na umu", rekao je Oleksij Černišov, generalni direktor ukrajinskog državnog Naftogaza, za Bloomberg News. "Jedan je da Ukrajina ima nevjerovatnu infrastrukturu tranzita i skladištenja gasa, koja bi trebalo da se koristi, a drugi je da je Ukrajina predodređena da koristi tu infrastrukturu jer donosi mnoge prednosti".
On je isključio bilo kakav plan koji bi uključivao saradnju s ruskim Gazpromom PJSC i rekao je da donošenje gasa iz Azerbejdžana "možda ima neku budućnost".
Azerbejdžanska državna energetska kompanija Socar nije odgovorila na zahtjeve za komentar. Ministarstvo energetike u Bakuu, koje je više puta pokušavalo povećati izvoz u Evropu, nije moglo odmah komentarisati ove navode. Ruska vlada i Gazprom nisu odgovorili na zahtjeve za komentar.
Plan da se koristi azerbejdžanski gas u teoriji bi mogao da koristi Rusiji, ako bi bio postavljen kao razmjena koja bi omogućila Moskvi da svoj gas pošalje drugdje. Rusija se muči da pronađe dovoljno novih kupaca za gorivo jer je njena infrastruktura postavljena da snabdijeva Evropu, a Kina postavlja teške uslove. Ideja o razmjeni nije strana na tržištima nafte i gasa i koristi se kada nije moguće fizički dostaviti gorivo sa jedne lokacije na drugu. Azerbejdžan već koristi svoj gasovod ka Evropi punim kapacitetom.
Pritisak zbog krajnjeg roka
Pregovori su u ranoj fazi, a kako navode izvori upućene u ovo pitanje, odluke se očekuju tek krajem ove godine, kada zbog isteka roka - i početka evropske zime – dođe do većeg pritiska. Mnogi detalji još treba da budu razrađeni, i nije jasno da li će se postići dogovor. Razvoj situacije na ratištu takođe može biti jedna od faktora koji će uticati.
Uniper SE, gigant u gasnom sektoru koji je nacionalizovala Njemačka kada je energetska kriza uništila njen poslovni model, uključen je u ove pregovore, navode neki od izvora. Portparol Unipera odbio je da komentariše ove navode. Portparolka njemačkog ministarstva ekonomije rekla je da vlada vodi razgovore unutar Evropske unije.
Slovačka je jedna od ključnih zemalja koja bi mogla imati koristi od takvog sporazuma, a premijer Robert Fico je o toj mogućnosti govorio prošlog mjeseca nakon posjete Azerbejdžanu, ali nije iznio dodatne detalje.
"To sada zavisi od pregovora između kompanija poput ruskog Gazproma, azerbejdžanskih, ukrajinskih i drugih kompanija, koje treba da se slože o ekonomskim i cjenovnim uslovima", rekao je Fico novinarima u maju. "Ako to učine, Slovačka bi mogla uvoziti gas iz Azerbejdžana, pri čemu bi dio ostao u Slovačkoj, a dio bi prolazio ka drugim zemljama".
Portparol slovačke vlade odbio je da daje dalje komentare. Ministarstvo energetike Austrije, još jedne od zemalja koja bi mogla imati koristi od dogovora, nije odgovorilo na zahtjeve za komentar.
Rusija i dalje preko Ukrajine isporučuje godišnje oko 15 milijardi kubnih metara gasa u Evropu, pretežno u Slovačku i Austriju, gdje Rusija i dalje dominira kao dobavljač. U Austriji, ruski gas je pokrivao više od 80 procenata austrijske potrošnje pet uzastopnih mjeseci. Evropa također uvozi ruski LNG brodom, i uprkos čestim debatama o tome da li bi to trebalo da radi, nikada nije sankcionisala ruski gas.
Evropska komisija vjeruje da će blok moći izdržati kraj ruske tranzicije preko Ukrajine bez značajnih sigurnosnih rizika. Njen plan je da se osloni na alternativne dobavljače i da sprovodi ambicioznu klimatsku strategiju, koja podrazumijeva i više obnovljivih izvora energije i njene uštede.
Neke članice EU su manje optimistične i strahuju od ponavljanja energetske krize. To ih usklađuje s interesima Ukrajine.
"Radim sve što je u mojoj moći da pronađem rješenje da ukrajinski sistem za transport gasa nastavi biti operativan jer je to velika prednost i neko bi trebalo da bude kupac", rekao je Chernyshov. "U suprotnom, doći će do gubitaka".