Cijene europskog prirodnog plina pale su nakon ranijih snažnih dobitaka jer su trgovci odvagnuli rizike opskrbe u odnosu na regionalne poteze vlada i političara koji se bore nositi s učincima najgore energetske krize u desetljećima.
Referentni fjučersi pali su za čak 6,2 posto, nakon "lutanja" posljednjih dana. Prošlotjedna odluka Rusije da na neodređeno vrijeme zatvori svoj ključni plinovod Sjeverni tok prema Njemačkoj prisilila je europske vlade da planiraju tržišne intervencije.
Njemačka želi ograničiti cijenu električne energije koju planira uvesti u sljedećih nekoliko tjedana. Poljska nastoji ograničiti cijene na sav uvoz plina. Likvidnost bi također trebala biti u središtu razgovora ministara energetike kada se sastanu u petak u Briselu.
Veće zalihe goriva, snažan dotok ukapljenog prirodnog plina (LNG) i lijepo vrijeme koje se očekuje tijekom sljedećeg mjeseca pomogli su da cijene budu pod kontrolom, nakon rekordnih visina u kolovozu. Međutim, ostaje zabrinutost oko toga kako će Europa nadoknaditi izgubljene zalihe iz Rusije kada se ohladi i potražnja poraste. Također postoji mnogo neizvjesnosti o sljedećim potezima Moskve i konkurenciji s Azijom za LNG tijekom hladnih mjeseci.
Opskrba iz Norveške, koja je zamijenila Rusiju kao najveći opskrbljivač plinom u Europi, također je ograničena zbog sezonskog održavanja. Protoci iz te nordijske zemlje u srijedu su zbog radova bili na najnižoj razini od sredine srpnja. Oni će završiti sljedeći mjesec, ali za sada to smanjuje mogućnosti Europe za povećanje opskrbe plinom.
"Europski energetski sektor i dalje je šokiran kolebljivošću cijena i neizvjesnošću u pogledu energetskih bilanci za predstojeću zimu", rekli su analitičari Rystad Energyja u bilješci. "Najgori mogući scenarij s vrlo hladnim vremenom, malom proizvodnjom vjetra i 15-postotnim smanjenjem potražnje za plinom za električnu energiju pokazao bi se vrlo izazovnim za europski elektroenergetski sustav i mogao bi dovesti do racionalizacije napajanja i nestanka struje."
Nizozemski plin (TTF), europska referentna vrijednost, trgovao se 5,5 posto niže na 226,64 eura po megavat-satu do 09:31 ujutro u Amsterdamu. Britanski ekvivalent pao je 5,4 posto, također uz gubitak u odnosu na raniji dobitak.
Njemački referentni indeks električne energije također je pao za 3,8 posto na 515,50 eura po megavat-satu.