Njemačka vjerojatno neće ispuniti svoj cilj punjenja skladišta prirodnog plina do 95 posto do početka studenog nakon posljednjeg prekida opskrbe iz Rusije, rekli su ljudi upoznati s tim pitanjem.
Dok najveće europsko gospodarstvo napreduje u nastojanjima da poveća zimske rezerve, prošlotjedna odluka Rusije da zatvori ključni plinovod Sjeverni tok prijeti daljnjim punjenjem, rekli su izvori, tražeći anonimnost jer stvar nije javna.
Neuspjeh u ispunjavanju cilja bio bi udarac naporima Njemačke da osigura dovoljno energije za svoju industriju i kućanstva te da ublaži sve gore inflatorne pritiske. Klaus Mueller, predsjednik regulatora za energiju Federalne agencije za mreže, upozorio je prošlog mjeseca da će čak i sa skladištenjem na ciljnoj razini pokriti samo dva i pol mjeseca potražnje ako Rusija zaustavi dotok.
"U Njemačkoj će biti potrebni veliki napori da se postigne cilj od 95 posto do 1. studenoga", rekao je Sebastian Bleschke, izvršni direktor tamošnjeg udruženja skladišta plina Ines. "Potrošnja plina sigurno će se povećati kako temperature počnu padati. Ako ne uočimo znatno smanjenje upotrebe plina za grijanje, stope ubrizgavanja u skladišta mogle bi znatno pasti."
Ostaje nejasno hoće li Njemačka ispuniti svoj cilj skladištenja plina u studenom, priznala je glasnogovornica Ministarstva gospodarstva. "To ćemo morati vidjeti u predstojećim tjednima."
Povećane zalihe plina u Njemačkoj i drugim zemljama Europske unije olakšanje su tržištu, to budi nadu da bi kontinent mogao izgraditi tampon za ovu zimu. Njemačka skladišta plina popunjena su gotovo 86 posto, malo iznad srednjoročnog cilja od 85 posto do 1. listopada.
No dok je to prošlog tjedna pomoglo u snižavanju cijena plina i električne energije, situacija se promijenila nakon što je ruski Gazprom PJSC objavio da je ponovno zaustavio dotok plina kroz Sjeverni tok na neodređeno vrijeme. Referentne cijene plina u Europi porasle su čak 35 posto rano u ponedjeljak, jer regija prijeti dubljim utonućem u krizu koja bi mogla gurnuti velika gospodarstva u recesiju i prisiliti na racionalizaciju energije.
Manjak ponude
Kao odgovor na pooštravanje ograničenja opskrbe iz Moskve, EU razmatra nova pravila za plin i ograničenja cijena, dok blok od 27 zemalja razmatra drastične mjere za borbu protiv rastućih troškova energije. Ministri bi u petak trebali raspravljati o obliku planirane hitne intervencije na energetskom tržištu.
"Ako sada smanjimo protok Sjevernog toka na nulu, moglo bi biti teško postići ciljeve skladištenja", rekao je Klaus-Dieter Maubach, izvršni direktor njemačkog komunalnog poduzeća Uniper SE, na marginama konferencije Gastech u Milanu. – Sve ovisi o vremenu i o tome kako će se potražnja razvijati.
(Ažurirano komentarom zvaničnika Unipera u posljednjem pasusu)
--Pisanju pomogla Elena Mazneva