Cijene prirodnog plina u Europi pale su na najnižu razinu u dva tjedna jer su količine skladišta diljem Europe premašile sezonsku normu.
Referentna cijena plina pala je čak 2,9 posto. Skladišta na kontinentu popunjena su 72 posto, u usporedbi s prethodnim petogodišnjim prosjekom od 70,1 posto, pokazuju podaci Gas Infrastructure Europe.
Regija žuri obnoviti zalihe prije zime kako bi izbjegla rizike daljnjih poremećaja iz Rusije, uvozeći daleko više ukapljenog plina nego inače kako bi postigla ovaj cilj. Moskva je prekinula opskrbu plinom zbog pojačanih regionalnih napetosti nakon invazije na Ukrajinu, što je izazvalo energetsku krizu koja se prelila na šire gospodarstvo Europske unije (EU).
"Tržište je uvjereno da će skladišni kapaciteti diljem kontinenta biti popunjeni do kasne jeseni, što je i cilj EU", kažu analitičari trgovačke tvrtke Energi Danmark. "Međutim, s priljevima iz Rusije, koji su još uvijek smanjeni, još uvijek postoje strahovi od zimske ponude da je tržište i dalje oprezno."
Ruski transport preko Sjevernog toka, glavnog plinovoda do kontinenta, uglavnom je stabilan na oko 20 posto kapaciteta od kraja srpnja, kada je Moskva smanjila opskrbu 40 posto. Ruski Gazprom PJSC naveo je probleme s održavanjem turbine, uključujući kašnjenja povezana sa sankcijama, kao uzrok smanjenog protoka.
U međuvremenu, narudžbe za norveški plin pale su u utorak za 3,6 posto u odnosu na prethodna četiri dana. Nekoliko dobavljača koji se smatraju ključnima za isporuke plina u Ujedinjeno Kraljevstvo i kontinentalnu Europu su u tijeku ili bi trebali započeti sezonski rad ovog tjedna.
Ekstremna toplota
Velik dio Europe priprema se za još jedan toplinski val, koji bi mogao povećati potražnju za električnom energijom za hlađenje. Temperature u Ujedinjenom Kraljevstvu i Francuskoj dosegnut će vrhunac od četvrtka do subote i kretati se prema istoku tijekom sljedećeg tjedna, kaže prognostičar Maxar u izvješću.
Njemačka treba smanjiti potrošnju plina za 20 posto kako bi se nosila s ovom i sljedećom zimom, rekao je Klaus Mueller, predsjednik savezne mrežne agencije BNetzA, za ZDF TV u utorak. Ako sve zemlje EU štede plin, to bi moglo stabilizirati ili čak sniziti cijene, pomažući osigurati dovoljno skladišta za jesen i zimu, dodao je.
Nizozemske cijene plina, koje su europski standard, do 11.32 sati u Amsterdamu pale su 1,1 posto na 190,87 eura po megavat-satu. Britanski ekvivalent pao je 2,2 posto na 396,35 penija po termi.