Nafta je zanemarila iranski napad na Izrael, a cijene su pale zbog nagađanja da će sukob ostati obuzdan.
Sirova nafta Brent prvobitno je porasla 0,7 posto na 91,05 dolara po barelu, prije nego što je pala na 90 dolara. Više od 300 projektila i bespilotnih letjelica ispalio je Iran tokom vikenda, prvi put da je pogodio Izrael sa svog tla, iako je većina presretnuta. Napad - koji se očekivao danima - došao je kao odmazda za napad u Siriji, u kojem su ubijeni iranski vojni časnici.
"Ovaj bi rat mogao pasti niže na ljestvici eskalacije ako izraelska vlada posluša savjete Bijele kuće i odustane od odmazde", rekli su analitičari RBC Capital Markets LLC, uključujući Helimu Croft, u bilješci. Iako je iranska akcija bila "daleko opsežnija od prethodnih odmazdi, još uvijek je bila unaprijed najavljena", rekli su.
Nafta je ove godine bila jedna od najjačih u kategoriji sirovina jer OPEC+ drži čvrstu kontrolu nad opskrbom kako bi iscrpio zalihe i podržao cijene. Najnoviji napad eskalira napetosti u regiji koja proizvodi oko trećinu svjetske sirove nafte i predstavlja najnoviji obrat u obračunu koji je uslijedio nakon napada Hamasa u oktobru. Ipak, iranska misija pri Ujedinjenim narodima rekla je da se pitanje "može smatrati riješenim", čime se za sada smanjuje rizik od šireg sukoba.
"Situacija je promjenjiva i ako Izrael signalizira da neće uzvratiti, tržišne napetosti će se smanjiti", rekao je Arne Lohmann Rasmussen, voditelj istraživanja u A/S Global Risk Managementu.
Rizici pomorskog prometa također su bili u fokusu nakon što je Iran zaplijenio brod MSC Aries u blizini ključnog Hormuškog moreuza neposredno prije napada na Izrael. Korisnik broda dio je Zodiac grupe povezane s Izraelom, prema podacima koje je prikupio Bloomberg. Taj potez izaziva zabrinutost u vezi sa sigurnosti brodova u regiji, što je dodatno pridonijelo ranijim logističkim poremećajima.
"Scenarij kojeg se najviše plašimo je zatvaranje Hormuškog moreuza", rekao je Rasmussen iz Global Risk Managementa. "Ne mislim da će Iran zatvoriti moreuz, ali rizici rastu".
Tržišta nafte su se zaoštrila posljednjih mjeseci, podižući troškove energije i stvarajući glavobolju čelnicima centralnih banaka dok nastoje istaknuti svoju borbu protiv inflacije. Uoči napada Teherana tokom vikenda, analitičari su se bavili mogućnošću da bi nafta ponovno dosegla 100 dolara po barelu.
OPEC — proizvođački kartel koji računa i Iran kao člana — rekao je prošle sedmice da će se nafta morati pažljivo pratiti u predstojećim mjesecima kako bi se osigurala "zdrava i održiva tržišna ravnoteža", prema mjesečnom izvještaju. Postoje znakovi da potražnja raste. Američke rafinerije pripremaju se povećati proizvodnju goriva za sezonu, dok nedavni makroekonomski pokazatelji iz Kine sugeriraju da bi ekonomija mogla dobiti zamah.
Cijene:
Brent za namirenje u junu pao je 0,2 posto na 90,23 dolara po barelu u 12:33 u Singapuru.
WTI za isporuku u maju pao je 0,3 posto na 85,37 dolara po barelu.