Cijena nafte na svjetskom tržištu je blago napredovala, što je investitorima ublažilo zabrinunost zbog usporavanja privrede.
Fjučersi West Texas Intermediate (WTI) popeli su se iznad 98 dolara po barelu uslijed veće potražnje, a u ponedeljak su fjučersi te nafte porasli za 2,1 posto. Generalno, fjučersi na naftu su tokom ovog mjeseca bili nestabilni, fluktuirajući u rasponu od oko 15 dolara od 5. jula.
Ponuda nafte je i dalje oskudna, mada iz organizacije Morgan Stanley poručili su da uprkos problemima tržište ostaje čvrsto. Ipak, investiciona banka je smanjila prognoze cijena sirove nafte za ovu i 2023. godinu, navodeći da će se to dogoditi zbog smanjene tražnje.
"Postoje jasni problemi sa snabdijevanjem sa kojima se tržište suočava, što će održavati ravnotežu nafte čvrstim do kraja godine", rekao je Warren Patterson, šef za robne strategije u ING Groep NV u Singapuru. Investitori se "suočavaju sa dosta neizvesnosti i pokušavaju da pronađu pravac", rekao je on.
Očekuje se da će Federalne rezerve odobriti još jedno veliko povećanje kamatnih stopa u srijedu kako bi se borile protiv rastuće inflacije, eskalirajući strahove da se SAD kreću ka recesiji.
Naime, WTI je i dalje u porastu za skoro 30 posto ove godine u odnosu na prošlu. Jaz između američke referentne vrijednosti i marke Brent se povećao na skoro devet dolara po barelu, što ukazuje da je ograničenost snabdijevanja izraženija u Evropi nego u SAD. Američka potražnja za benzinom je takođe smanjena.
Zategnuto tržište bi moglo da dobije izvesno olakšanje od oporavka libijske proizvodnje, ali će doprinos te zemlje vjerovatno biti promenljiv s obzirom na potencijal da se sukob i nemiri brzo razbuktaju. Snabdijevanje proizvođača iz OPEK-a se vratilo iznad milion barela dnevno.