Cijene prirodnog plina u Europi su porasle, pošto je rusko snabdijevanje glavnim plinovodom i dalje u centru pažnje trgovaca, uprkos tome što su isporuke ostale stabilne i drugog dana.
Ruske isporuke preko Sjevernog tok ponovo su pokrenute u četvrtak, a očekuje se da će tokovi ostati na oko 40 posto njegovog kapaciteta. Fokus se okreće na sljedeću nedelju, jer je predsjednik Vladimir Putin ranije upozorio da bi isporuke mogle da padaju na 20 posto kapaciteta ako turbina koja je zaglavljena u tranzitu ne bude primljena na vrijeme da zamjeni drugu kojoj će vjerovatno biti potrebno održavanje.
Turbina je zadržana u tranzitu nakon popravke u Kanadi i još uvijek je bila u Njemačkoj u četvrtak. Snabdijevanje najvećim plinovodom iz Rusije u Europsku uniju nedjeljama je uticalo na ekonomije i tržišta. Moskva je nastavila isporuke nakon što je 10-dnevno održavanje plinovoda završeno u četvrtak, ali europski zvaničnici još uvijek nisu uvjereni da će gorivo nastaviti da teče kako se približavaju ključni zimski mjeseci.
Europa nastavlja sa naporima da dopuni svoja skladišta plina tokom ljeta, a kontinentu je potrebno više ruskih tokova da bi zadovoljio potražnju tokom zimskih mjeseci. Ako bi Moskva nastavila da šalje plin sa 40 posto kapaciteta plinovoda, a zatim zaustavila tokove u oktobru, Europa bi vjerovatno ostala bez plina neko vrijeme u aprilu, saopštila je Deutsche Bank AG.
Holandski predmjesečni fjučersi porasli su za čak 4,1 posto i bili su viši za 3,3 posto na 160,70 eura po megavat-satu u 08.36 u Amsterdamu. Trenutna cijena je 162 eura po megavat-satu.
Vlast u Njemačkoj ne odustaje od namjere da smanji zavisnost od ruskog plina. Njemački vicekancelar i ministar privrede Robert Habeck u četvrtak je najavio jače pripreme za zimu dopunjavanjem skladišta za plin i aktiviranjem rezervi mrkog uglja. Mjere štednje odnose se na javne zgrade, ali i na grijanje stanova.