Cijene prirodnog gasa u Europi skočile su za više od 10 posto nakon što je Gazprom PJSC rekao da će zaustaviti još jednu turbinu i smanjiti protok kroz gasovod Sjeverni tok.
Ključni gasovod će dostaviti 33 miliona kubnih metara dnevno ili samo 20 posto svog kapaciteta od srijede, pošto je još jedna turbina zaustavljena radi održavanja, navodi se u saopštenju Gazproma. Ovaj potez predstavlja dodatan rizik za snabdjevanje Europe gasom uoči zime.
Kapacitet Sjevernog toka već je smanjen na 40 posto kapaciteta od prošlog mjeseca, nakon što su sankcije Rusiji odložile vraćanje još jedne turbine nakon popravke u Kanadi. Predsjednik Vladimir Putin upozorio je prošle nedelje da bi protok mogao pasti na 20 posto ako se problemi sa turbinama ne riješe.
Iako je popravljena turbina konačno otpremljena u Njemačku, propustila je trajekt koji je u subotu plovio za Helsinki zbog kašnjenja papirologije, izvestio je ruski list Komersant. Kremlj je ranije u ponedeljak pokušao da smiri tržište, rekavši da će popravljena komponenta biti ponovo instalirana na kompresorskoj stanici u Rusiji. Međutim, upozorava se da bi sve dalje sankcije Rusiji mogle uticati na to koliko gasa može da isporuči Evropi.
"Turbina će biti postavljena nakon što se završe sve tehnološke formalnosti, a protok će biti na nivou koji je tehnološki moguć", rekao je portparol Kremlja Dmitry Peskov. Situacija se može promijeniti ako Evropa nastavi svoj kurs apsolutno nepromišljenog uvođenja sankcija i ograničenja, rekao je on.
U neizvesnosti u pogledu budućih nivoa tokova iz Rusije, Evropska unija je na misiji da uštedi što je moguće više gasa uoči vrhunca zimske potražnje. Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen pozvala je sve zemlje članice EU da učestvuju u nastojanju da se uštedi gas, bez obzira koliko zavise od Rusije.
"Putin je sugerisao da ako se turbina ne vrati početkom ove nedelje, protok gasa može pasti na kapacitet od 20 posto, iako se prvobitno očekivalo da će ova turbina neće biti potrebna do septembra", navodi Deutsche Bank AG u istraživačkoj bilješci. "Zato pazite na politiku koja se vodi oko gasa".
Pa ipak, čak i ograničene količine preko Sjevernog toka pomogle su Njemačkoj i njenoj kompaniji Uniper SE da stabilizuju nivoe skladišta gasa.
Zalihe su sada na 65,9 posto, a skladišta u zemlji su se vratila na "pravi put", prema federalnoj mrežnoj agenciji BNetzA. Sljedeći cilj Njemačke je da do septembra dostigne 75 posto, u skladu sa vladinim ciljem objavljenim prošle nedelje, rekao je Klaus Mueller, šef agencije, na Twitteru u ponedeljak.
Uniper, koji je prošle nedelje spasila vlada, morao je da uzima gas iz skladišta u Njemačkoj kada su se ruski tokovi smanjili. Skladišta u Njemačkoj su u subotu nastavila sa ubrizgavanjem i sada su popunjena 53,1 posto, pokazuju podaci Gas Infrastructure Europe. Portparol Unipera je potvrdio da kompanija ponovo popunjava sopstvene skladišne kapacitete.
"Još uvek postoji velika neizvesnost da li će rusko rukovodstvo potpuno zatvoriti slavinu za gas", rekao je Claus Niegsch, industrijski analitičar u DZ banci. "Ovo je posebno zabrinjavajuće za industriju jer planiranje za naredne mjesece postaje sve teže".
Holandski fjučersi, evropski standard, porasli su za 10 odsto i zatvorili se na 176,62 evra (180,27 dolara) po megavat-satu. Benzin u Velikoj Britaniji porastao je za 2,7 odsto.