Njemački kancelar Olaf Scholz rekao je da je Rusija kriva za kašnjenje u isporuci turbine za ključni gasovod Sjeverni tok jedan. On je nagovijestio da produženje životnog vijeka tri preostale njemačke nuklearne elektrane potencijalna opcija za ublažavanje energetske krize.
Turbina, koju Gasprom PJSC okrivljuje za smanjene isporuke i koja je u središtu evropske gasne krize, spremna je za ponovnu instalaciju nakon održavanja u Kanadi, a nema nikakvih prepreka na strani Njemačke, rekao je Scholz u srijedu na konferenciji za novinare.
"Ono što mi je važno je da jasno stavim do znanja da je ova turbina spremna za rad u svakom trenutku", rekao je Scholz. "Ništa ne spriječava da se transportuje u Rusiju."
Njemački kancelar otputovao je u pogon Siemens Energy u Rurskoj oblasti, nekadašnjem industrijskom srcu zemlje, usred rastućih tenzija sa Rusijom zbog sankcija i rata u Ukrajini. Dok Moskva smanjuje protok kroz Sjeverni tok, najveća evropska privreda suočava se sa energetskom krizom ove zime koja bi mogla da izazove recesiju i podstakne državu da racionalizuje gas.
Scholz je rekao da Njemačka i dalje razmatra posljednja tri njemačka nuklearna reaktora koji još nisu zatvoreni u procesu napuštanja atomske energije. On je rekao da elektrane, koje bi trebalo da budu isključene krajem ove godine, neće moći potpuno da zamijene gas u privredi jer proizvode samo električnu energiju. "Ipak, to i dalje može imati smisla", rekao je Scholz.
Vlada je naručila još jedan test energetske bezbjednosti zemlje i potencijalnog proširenja nuklearne energije, a Scholz je rekao da će rezultati biti objavljeni uskoro. Ministarstvo ekonomije je nagovijestilo da bi to moglo biti u narednim nedeljama.
Lokacija turbine Sjevernog toka izazvala je političke kontroverze poslednjih nedelja jer je Rusija tvrdila da je komponenta potrebna za održavanje izvoza gasa u Evropu, dok je Njemačka opisala njihov argument kao blef i optužila Rusiju da koristi energiju kao oružje.
Turbina je poslata u Kanadu na radove na održavanju u fabrici Siemens Energy, gdje je i napravljena. Privremeno se zaglavila zbog sankcija uvedenih nakon ruske invazije na Ukrajinu, prije nego što je Kanada odlučila da dozvoli transport u Njemačku.
Turbina je stigla na njemački aerodrom Keln/Bon prije dvije nedelje, prije nego što je kamionom odvezena u skladište Siemens Energy u Ruru.
Gasprom je postepeno smanjivao protok kroz Sjeverni tok, navodeći tehničke probleme i nedostajuću dokumentaciju za turbinu. Posljednje smanjenje je vezu sa sjevernom obalom Njemačke smanjila na oko 20 odsto kapaciteta.
Kada se sve turbine u potpunosti u funkciji, Sjeverni tok može da ispumpa najmanje 55 milijardi kubnih metara gasa godišnje evropskim potrošačima. U 2021. godini, kada su stvarne količine bile još veće, to je bilo dovoljno da pokrije oko 15 odsto ukupnih potreba Evropske unije za gasom.
"Ne postoje tehnički razlozi za smanjenje tokova Sjevernog toka", rekao je Scholz. "Ova turbina radi."