Cijena nafte je bila stabilna nakon što je dostigla najviši nivo u posljednje tri nedjelje zbog eskalacije tenzija na Bliskom istoku i usljed borbe SAD-a i Huta, koje podržava Iran, te poremećenog pomorskog transporta.
Cijena Brenta se zadržala blizu 79 dolara po barelu, nakon što je porasla za 1,6 odsto u četvrtak, dok je West Texas Intermediate (WTI) bio iznad 74 dolara, čemu je doprinijelo smanjenje američkih zaliha.
Sjedinjene Američke Države su izvele više napada na hutske ciljeve u Jemenu, ali ta grupa i dalje predstavlja prijetnju pomorskom saobraćaju duž obale, pucajući na brodove. Predsjednik Joe Biden je izjavio da će američki udari biti nastavljeni.
Cijena sirove nafte nestabilna je od početka ove godine, bilježeći uzlazne i silazne trendova svake druge nedjelje, usljed uticaja različitih faktora. Napetosti na Bliskom istoku kompenzovane su trgovačkim smanjenjem opklada da će Federalne rezerve uskoro smanjiti kamatne stope, što jača dolar i šteti rizičnim sredstvima. Takođe, Međunarodna agencija za energetiku predviđa da će tržište biti dobro snabdjeveno ove godine zbog proizvodnje u SAD-u, Brazilu, Kanadi i Gvajani.
Zalihe komercijalne sirove nafte u SAD-u su prošle nedjelje pale za 2,5 miliona barela, dostigavši najniži nivo od oktobra, prema podacima Agencije za informacije o energiji. Dok su izvozi nafte bili snažni, i uvozi rastu kako rafinerije iskorištavaju jeftine i obilne kanadske zalihe. Takođe, hladno vrijeme ograničava određenu proizvodnju škriljca u SAD-u, uključujući i pogon Bakken.
"Može biti da su smanjenja američkih zaliha nafte na kraju natjerala tržište da uzme u obzir prekide u Bakkenu i, shodno tome, dodatno pridoda malo veću premiju za bliskoistočni rizik", rekla je Vandana Hari, osnivačica Vanda Insights iz Singapura. "U Crvenom moru, incident koji prouzrokuje ozbiljnu štetu za život i imovinu, na moru ili na kopnu, može postati tačka preloma", dodala je.
Glavna zabrinutost u vezi s tenzijama na Bliskom Istoku, uključujući rat između Izraela i Hamasa i sukobe između Irana i Pakistana, jeste da bi Teheran direktno mogao biti uvučen u sukob. To bi moglo ugroziti proizvodnju nafte ili dodatno ometati isporuke iz regiona koji obezbjeđuje oko trećinu globalne ponude.
Iako su cijene budućih ugovora ove sedmice blago porasle, primjetan je izraženiji rast u vremenskim rasponima, koji mjere razlike između ugovora. Tromjesečna razlika Brenta sada je viša od jednog dolara po barelu u nazadovanju, bikovskom obrascu koji znači veće cijene u kratkom roku. Prije mjesec dana, jaz je bio u kontangu, suprotnoj strukturi.
"Intenziviranje neprijateljstava u Crvenom moru povećava rizik snabdijevanja naftom", kažu analitičari ANZ Group Holdings Ltd. Daniel Hynes i Soni Kumari u bilješci. Ipak, ponuda ostaje dovoljna uz izvoz iz Rusije i Irana, dok je potražnja slaba, dodaju oni.