Cijena nafte je porasla jer su dva incidenta na Bliskom istoku naglasila brzo rastuće tenzije u regionu, koje već ometaju globalni transport i imaju potencijal za prekid proizvodnje sirove nafte.
Cijena Brent nafte je premašila 78 dolara po barelu, dok je West Texas Intermediate (WTI) prešao 73 dolara. U Jemenu su Sjedinjene Američke države pogodile više od deset lansera raketa koje kontrolišu Huti, što je najnoviji odgovor na napade te grupe na brodove. Hute podržava Teheran. Pored toga, Pakistan je izvršio uzvratne napade u Iranu.
Razlike u cijenama između različitih rokova isporuke (vremenskih razdoblja) na tržištu sirove nafte sugerišu da se uslovi pooštravaju. Tromjesečni spread za Brent povećao se na gotovo jedan dolar po barelu u povlačenju, ubikovskom obrascu, gdje trenutne cijene imaju premiju u odnosu na cijene u budućnosti. To se upoređuje sa 33 centa u kontangu, suprotnoj strukturi, prije mjesec dana.
Cijena sirove nafte je bila izložena udarima u prvim nedjeljama ove godine zbog eskalacije krize na Bliskom istoku, kao i zabrinutosti da će rast potražnje usporiti ove godine i da će Federalne rezerve početi smanjivati kamatne stope kasnije nego što se očekivalo. Trgovci takođe procjenjuju uticaj smanjenja snabdijevanja od Organizacije zemalja izvoznica nafte i njenih saveznika (OPEC).
Kriza u Jemenu je smanjila tranzite kroz Crveno more i Suecki kanal, ometajući tokove trgovine jer brodovi izbjegavaju to područje i biraju duže, alternativne rute. Administracija predsjednika SAD-a Joe Bidena će ponovo staviti Hute na listu terorista. Ta grupa tvrdi da podržava Hamas u njihovoj borbi protiv Izraela.
Industrija koju podržava Američki institut za naftu, s druge strane, izvijestila je o malom povećanju američkih rezervi sirove nafte na nacionalnom nivou, ali i o padu u ključnom čvorištu Cushing u Oklahomi. Istovremeno, istakla je povećanja rezervi benzina i destilata. Zvanični podaci će biti objavljeni kasnije u četvrtak.
Prije tih podataka, Međunarodna agencija za energiju planira objaviti mjesečni pregled tržišta, pružajući uvid u očekivane bilanse u narednim kvartalima. OPEC je u srijedu prognozirao da će globalna potražnja za naftom nastaviti snažan rast naredne godine i premašiti rast snabdijevanja.