Nafta je zadržala pad jer je široko raspoloženje prema riziku potkopala zabrinutost oko eskalacije sukoba u Crvenom moru.
Globalna referentna vrijednost Brenta trgovala se blizu 76 dolara po barelu nakon što je u utorak pala za 1,5 posto, dok je West Texas Intermediate bio iznad 70 dolara. Trgovci smanjuju opklade na skali smanjenja kamatnih stopa glavnih centralnih banaka, što je dovelo do jednog od najgorih usklađenih padova dionica i obveznica u prvoj sesiji u godini.
Promjena raspoloženja na širem tržištu uticala je na naftu jer su trgovci nastavili promatrati razvoj događaja na Bliskom istoku. Iransko slanje ratnog broda u Crveno more predstavlja njegov najodvažniji potez da izazove američke snage na ključnoj trgovačkoj ruti i može ohrabriti Huti militante koji su ometali plovidbu u znak protesta protiv izraelske invazije na Gazu.
Sirova nafta prošle je godine zabilježila svoj prvi godišnji pad od 2020. zbog zabrinutosti da će povećana proizvodnja izvan OPEC+ nadmašiti napore grupe proizvođača da ograniči ponudu usred usporavanja rasta potražnje. Iako događaji u Crvenom moru predstavljaju dodatne rizike i produžuju vrijeme i dodaju troškove plovidbe, poremećaji na tržištu nafte vjerovatno neće biti značajni, smatra Neil Beveridge, viši analitičari u Sanford C. Bernsteinu.
"Nema zapravo nikakvog poremećaja u fizičkoj opskrbi na tržištu" koji proizlaze iz napetosti oko Crvenog mora, rekao je Beveridge na Bloomberg televiziji. "Tržišta izgledaju prilično uravnoteženo u godini, tako da OPEC-u ostaje dosta posla kako bi održao cijene na trenutnim nivoima".
Organizacija zemalja izvoznica nafte i njezini saveznici nastavit će redovne sastanke za praćenje tržišta nafte putem internetske sesije u prvoj sedmici februara, kažu delegati. Grupa je ovog mjeseca započela novu rundu smanjenja proizvodnje, iako su trgovci bili skeptični u pogledu učinkovitosti takvog poteza.
S druge strane, Kina je ubrzala izdavanje svojih kvota za uvoz nafte za ovu godinu, s velikim izdvajanjima dodijeljenim privatnim rafinerijama i trgovcima koja oje gotovo pokrivaju sve dopuštenja dodijeljena za cijelu prošlu godinu. Kineske rafinerije posljednjih mjeseci bile su spore u preuzimanju tereta zbog nedostatka kvota, a tržište čeka da vidi hoće li to potaknuti kupovinu.
Cijene:
Brent za obračun u martu bio je nepromijenjen na 75,86 dolara po barelu u 12:03 popodne u Singapuru.
WTI za isporuku u februaru malo se promijenio na 70,35 dolara po barelu.