Nafta je produžila svoj najveći sedmični rast u dva mjeseca jer su brodari izbjegavali Crveno more zbog pojačanih napada, dok je izlazak Angole iz OPEC-a u centar pažnje stavio jedinstvo grupe.
Globalna referentna vrijednost Brent trgovala se blizu 80 dolara po barelu i očekuje drugi sedmični rast nakon niza od sedam padova, dok se West Texas Intermediate trgovao iznad 74 dolara po barelu. Tankerski promet u Crvenom moru naglo je opao nakon što su jemenski pobunjenici Huti, koje podržava Iran, pojačali napade na plovila u regiji. Angola je objavila da napušta OPEC nakon 16 godina, naglašavajući napetosti unutar skupine proizvođača dok nastoji ograničiti proizvodnju kako bi podržala cijene u novoj godini.
Sirova nafta ide prema svom prvom godišnjem padu od 2020. dok se Organizacija zemalja izvoznica nafte i njezini saveznici pokušavaju suprotstaviti rastućoj proizvodnji iz zemalja izvan skupine, predvođenih rekordnom proizvodnjom u SAD-u. U međuvremenu, izgledi za potražnju također su se pogoršali, a Međunarodna agencija za energiju ponovila je da očekuje dramatično usporavanje rasta sljedeće godine.
"Napetosti u Crvenom moru uveliko su povisile cijene, ali tome se suprotstavila neizvjesnost oko snabdijevanja", rekao je Will Sungchil Yun, viši analitičar robe u SI Securities. "Iako se, kada je riječ o nafti, za sada može samo čekati, bit će teško cijenama pronaći podršku ako smanjenje proizvodnje OPEC+ dođe u pitanje".
Angola je odbacila ograničenje smanjene proizvodnje koju su nametnuli čelnici OPEC-a kako bi održavala sve manji kapacitet zemlje. Iako je malo vjerovatno da će zemlja značajno povećati globalnu opskrbu u bliskoj budućnosti, njen izlazak iz kartela pokazuje neslaganje i može obnoviti skepticizam da će se sve članice pridržavati obećanih smanjenja proizvodnje.
Do sada je ove sedmice samo oko 30 tankera, uključujući brodove za prijevoz sirove nafte i goriva, ušlo u moreuz Bab al-Mandab na južnom kraju Crvenog mora, prema podacima praćenja plovila koja je prikupio Bloomberg. To je pad od više od 40 posto u odnosu na dnevni prosjek tokom prethodne tri sedmice.
Militanti Huti gađali su trgovačke brodove u znak podrške Hamasu u ratu s Izraelom. To je dodatno pritislo globalnu trgovinu, s Panamskim kanalom - još jednim ključnim plovnim putem za međunarodni brodarstvo - koji je ozbiljno poremećen sušom.
Cijene:
Brent za obračun u februaru ojačao je 0,9 posto na 80,07 dolara po barelu u 12:46 u Singapuru.
WTI za isporuku u februaru porastao je 0,9 posto na 74,52 dolara po barelu.