Cijena nafte je porasla jer su ulagači procjenjivali prognoze za oporavak potražnje u Kini i prognoze za manje restriktivnu monetarnu politiku iz SAD-a.
West Texas Intermediate futures popeo se prema 75 dolara po barelu u ponedjeljak nakon što je prošlu sedmicu završio osam posto niže. Dužnosnik kineske centralne banke rekao je da će se rast zemlje uskoro vratiti na pravi put jer će Peking pružati veću finansijsku podršku domaćinstvima i kompanijama, navodi se u intervjuu za People's Daily.
Federalne rezerve mogle bi se prikloniti manjem povećanju kamatnih stopa nakon što je rast plaća zahladnio u decembru, što je još jedan korak u njezinoj agresivnoj kampanji monetarnog stezanja. To je izvršilo pritisak na američki dolar i dalo vjetar u leđa robi čija je cijena izražena u toj valuti.
"Proći će neko vrijeme dok se ne osjeti uticaj ponovnog kineskog otvaranja granica", rekao je Sean Lim, analitičar u RHB Investment Bank Bhd u Kuala Lumpuru.
''Zabrinutost oko slabe potražnje ostaje, ali OPEC+ bi i dalje trebao biti glavna podrška cijenama. Očekujemo uravnoteženije tržište nafte u srednjem roku''.
Nafta je imala slab početak 2023. budući da krivulje signaliziraju veliku ponudu, a slaba likvidnost ostavlja fjučerse sklone divljim promjenama. Međutim, postoji sve veći zbor optimističnih glasova, a glavni menadžer hedge fondova Pierre Andurand kaže da bi nafta ove godine mogla premašiti 140 dolara po barelu ako se Azija u potpunosti ponovo otvori nakon karantina povezanih s Covidom.
Cijene:
WTI za isporuku u februaru porastao je 1,4 posto na 74,80 dolara za barel u 6:01 ujutro u Londonu.
Brent za namirenje u martu porastao je 1,4 posto na 79,64 dolara po barelu.
Bidenova administracija odgađa kupovinu kako bi ponovo napunila rezerve nafte za hitne slučajeve nakon što je odlučila da su ponude koje je primila ili preskupe ili nisu udovoljavale traženim specifikacijama, tvrde izvori.