Cijena nafte je pala — nakon što nije uspjela zadržati rani dobitak — usred kontinuiranog skepticizma da će najnovija smanjenja opskrbe od strane OPEC+ preokrenuti plimu na tržištu.
Globalna referentna vrijednost Brent potonula je prema 78 dolara po barelu nakon šestosedmičnog niza gubitaka, dok je West Texas Intermediate bio ispod 74 dolara. Do pada je došlo unatoč špekulacijama da je američka centralna banka završila povećanje kamatnih stopa i mogućnosti ponovnog pooštravanja američkih sankcija na opskrbu iz Venezuele.
Nafta je upravo zabilježila uzastopni mjesečni pad jer su zalihe iz zemalja koje nisu članice OPEC-a narasle, dok su se izgledi za rast potražnje ublažili. Do povlačenja je došlo čak i nakon prošlosedmičnog poteza Organizacije zemalja izvoznica nafte i njenih saveznika da prodube smanjenje proizvodnje. Prijedlog je uslijedio nakon teškog sastanka koji je zabilježio unutarnje prepirke i nesuglasice.
Nafta ima najgori niz sedmičnih gubitaka u dvije godine/Fjučersi siove nafte bilježe šest uzastopnih sedmičnih padova/Bloomberg
"Trgovci će vjerovatno ostati oprezni s obzirom na nesuglasice u OPEC-u i rastuću proizvodnju nafte izvan OPEC-a", rekla je Charu Chanana, tržišna strateginja za Saxo Capital Markets Pte.
Prema RBC Capital Markets LLC, nafta će vjerovatno ostati nestabilna sve dok tržište ne vidi jasne podatke o dobrovoljnom smanjenju proizvodnje grupe, koje stupa na snagu sljedećeg mjeseca.
"Ponovo ulazimo na tržište vođeno ponudom, ono koje više nalikuje deceniji koja je prethodila Covidu, a ne tržištu vođenom potražnjom viđenom u razdoblju nakon pandemije", rekao je analitičar RBC-a Michael Tran u bilješci.
U međuvremenu, na Bliskom istoku Huti, pobunjenici koje podržava Iran, tvrde da su gađali dva izraelska broda u Crvenom moru, u sklopu niza napada na komercijalna plovila u međunarodnim vodama usred rata u Gazi. SAD je rekao da je jedan od njihovih razarača oborio tri drona.
Cijene:
Brent za obračun u februaru oslabio je jedan posto na 78,13 dolara po barelu u 13:58 u Singapuru.
Prethodno su cijene porasle za čak 1,1 posto.
WTI za isporuku u januaru izgubio je 0,9 posto na 73,39 dolara po barelu.