Rusija je premašila nivo proizvodnje sirove nafte za april i uskoro će predstaviti OPEC-u i njegovim saveznicima plan za nadoknadu dodatne proizvodnje, saopćilo je u četvrtak rusko Ministarstvo energetike.
''Do prekomjerne proizvodnje došlo je zbog tehničkih poteškoća pri značajnom smanjenju proizvodnje'', naveli su iz ministarstva u izjavi na svom službenom Telegram računu, dodajući da Rusija ostaje predana svojim dobrovoljnim ograničenjima unutar trenutnog sporazuma OPEC+.
"Rusija će uskoro sekretarijatu OPEC-a predstaviti svoj plan za kompenzaciju malog odstupanja od dobrovoljnih ciljeva proizvodnje", dodali su iz ministarstva, ne navodeći više detalja.
Izjava dolazi manje od dvije sedmice prije planiranog sastanka Organizacije zemalja izvoznica nafte i njenih saveznika u Beču, na kojem će razgovarati o budućnosti ograničenja proizvodnje koja su trenutno na snazi u prvoj polovici godine.
OPEC+ je uskratio proizvodnju od otprilike dva miliona barela dnevno kako bi spriječio višak i podigao cijene. Općenito se očekuje da će savez od 22 zemlje produžiti ograničenja u drugoj polovici godine.
Dok su neke članice, uključujući Saudijsku Arabiju i Kuvajt, odmah provele svoja obećana smanjenja, druge članice, poput Iraka i Kazahstana — koje imaju neujednačene rezultate u prethodnim krugovima — odugovlačile su. Dvije zemlje koje zaostaju također su se obvezale nadoknaditi prekoračenje svojih kvota ove godine.
Rusija je jedina OPEC+ nacija koja svoje granice dijeli na proizvodnju i izvoz sirove nafte i rafiniranih proizvoda. Za april je Rusija obećala pumpati 350.000 barela dnevno manje nego prethodnog mjeseca, što je dodatak na smanjenje proizvodnje od 500.000 barela dnevno objavljenog u februaru 2023. To postavlja ciljani dnevni nivo proizvodnje zemlje za april na 9,099 miliona barela.
Zemlja je zapravo proizvodila oko 9,418 miliona barela dnevno, prema izračunima Bloomberga temeljenim na podacima ruskog Ministarstva energetike.
Rusija je obećala dodatno produbiti smanjenje ukupne dnevne proizvodnje na 900.000 barela u maju i 971.000 barela u junu. Ako se rezovi ostvare u potpunosti, ruska ukupna ograničenja proizvodnje u drugom kvartalu bila bi otprilike u skladu sa smanjenjima Saudijske Arabije.