Globalne cijene hrane ostale su blizu rekorda jer je trgovinu usjevima poremetio rat u Ukrajini, što je pogoršalo ograničene opskrbe i potaknulo inflaciju.
Ruska invazija smanjila je izvoz iz Ukrajine na kapaljku, ograničavajući zalihe jednog od najvećih svjetskih otpremnika žitarica i biljnog ulja. To je dovelo do toga da kupci hrle negdje drugdje, dok neke nacije pokušavaju ograničiti prodaju jer se brinu o iscrpljivanju lokalnih rezervi.
Visoke cijene gnojiva i vremenske brige povećavaju prijetnju globalnim zalihama usjeva. To riskira produbljivanje krize gladi. Indeks hrane Ujedinjenih naroda u travnju je pao za manje od 1 posto, držeći se blizu rekordne vrijednosti.
"Imamo krušnicu svijeta koja se pretvara u redove za kruh", rekao je David Beasley, izvršni direktor Svjetskog programa za hranu, na brifingu ovog tjedna. Rat u Ukrajini "devastirati će situaciju sigurnosti hrane u cijelom svijetu".
Cijene glavnih namirnica, uključujući biljna ulja i žitarice, pale su, dok su meso i mliječni proizvodi porasli, pokazalo je izvješće UN-ove Organizacije za hranu i poljoprivredu u petak. Mjerač je u ožujku skočio za 13 posto, što je njegov najbrži tempo do sada, neposredno nakon ruskog napada. Pomračene razine od 2008. do 2011. pridonijele su globalnoj prehrambenoj krizi.
Lagani pad cijena u travnju dijelom je posljedica pada potražnje za biljnim uljem, te slabije cijene kukuruza. Međutim, postoje nesigurnosti oko dostupnosti palminog ulja iz Indonezije, objavila je agencija.
Službenici u Indoneziji, najvećem svjetskom dobavljaču jestivog ulja, nedavno su ograničili prodaju palminog ulja u inozemstvu. To doprinosi naletu protekcionizma usjeva od početka rata, a zemlje poput Srbije i Kazahstana nameću kvote na isporuke žitarica. Indija također razmišlja o ograničavanju izvoza pšenice nakon velikih usjeva oštećenih toplinom, dok je njezina vlada u četvrtak izjavila da ne vidi razlog za ograničenja.
"Takvi potezi mogli bi koristiti potrošačima u zemljama koje nameću ograničenja, ali obično dolaze na štetu svih ostalih", saopćio je je u četvrtak Informacijski sustav poljoprivrednog tržišta. "Prošla iskustva sugeriraju da će ove trgovinske mjere staviti dodatni pritisak na dostupne zalihe hrane, povisiti cijene i ugroziti sigurnost hrane za siromašne."
Rastuće cijene hrane gomilaju pritisak na vlade od Šri Lanke do Perua. Stopa inflacije u Turskoj je na vrhuncu u dva desetljeća, potaknuta rastućim računima za namirnice. Prodavci u Velikoj Britaniji također upozoravaju na veće troškove jer uska grla u lancu opskrbe usporavaju isporuke.
Akutna nestašica hrane porasla je za 25 posto prošle godine, prije nego što je počeo rat u Ukrajini, a problem gladi će se vjerojatno dodatno pogoršati 2022., navodi se u izvješću Globalne mreže za prehrambene krize ranije ovog tjedna.