Već različiti katastrofični scenariji se vrte u javnom prostoru za slučaj odluke Rusije da potpuno obustavi opskrbu plinom Europe. Primjerice, pad europskih dionica za 20 posto, rast spreadova na dug u kategoriji smeća do razine iz 2020. te vrijednost eura se spušta na 90 dolarskih centi.
U trenucima kada se opskrba postupno smanjuje, sada i zbog desetodnevnog održavanja Sjevernog toka 1, mnogi se investitori pitaju koliko loše zapravo može biti.
"Veliko je pitanje kako bi se šok koji nastaje u Njemačkoj, Poljskoj i drugim zemljama srednje Europe odrazio u ostatku Europe i svijeta. Jednostavno nema zamjene za ruski plin", kaže Joachim Klement iz Liberum Capitala.
Analitičari UBS-a su ovoga tjedna iznijeli detaljnu analizu iz svog kuta. Prihodi korporacija pali bi za 15 posto, a utrka za investicijskim utočištem dovela bi prinose na njemačke obveznice na nulu.
"Naglašavamo da je riječ o grubim procjenama, a ne o najgorem scenariju. Možemo lako zamisliti poremećaje koji vode k negativnijim posljedicama na rast", rekao je glavni ekonomist UBS-a Arend Kapteyn.
Tržišta su već uračunala određenu štetu, pa je euro na najnižoj razini u dvadeset godina u odnosu na dolar. Njemačke dionice su od lipnja izgubile 11 posto. Njemačka plinska tvrtka Uniper je toliko ugrožena da je dionica pala 80 posto te sve ide k nuždi za državno spašavanje.
"Europa je uhvaćena u začarani krug. Više cijene energije štete gospodarstvu i vrše pritisak na vrijednost eura, a slabiji euro čini uvoz energije skupljim", kaže Charles-Henry Monchau, analitičar za Banque Syz.
Ima i onih koji smatraju da središnje banke ne mogu učiniti puno u obuzdavanju inflacije.
"Nisam siguran da će alati središnjih banaka funkcionirati u sadašnjem scenariju. U prošlosti to su mogli jer je inflacija bila niska," smatra Prashant Agarwal iz Pictet Asset Managementa.
Jordan Rochester iz Nomure misli da bi euro mogao doći samo na 90 centi na zimu ako Sjeverni tok 1 ne nastavi funkcionirati.
Goldman Sachs misli da bi euro mogao pasti pet posto u slučaju potpune obustave isporuke tim plinovodom, a Bank of America vidi cijenu bakra na 4500 dolara za tonu sa sadašnjih 7250 ako dođe do raširene nestašice plina.