Nafta bilježi nedeljni gubitak nakon nestabilnog trgovanja u kojem se zabrinutost zbog pada potražnje ukrstila sa signalima o maloj ponudi.
West Texas Intermediate (WTI) je bio ispod 103 dolara po barelu, stavljajući američku referentnu vrijednost na kurs za sedmični pad od oko pet odsto. Cijene su se ove nedelje kretale u rasponu od više od 16 dolara, zbog čega su i WTI i Brent nakratko pali ispod 100 dolara.
Investitori su i dalje zabrinuti da bi restriktivna američka monetarna politika mogla najaviti recesiju, a cijena nafte je pala zajedno sa ostalom robom. Dvojica najvećih zagovarača podizanja kamatnih stopa u Federalnim rezervama, Christopher Waller i James Bullard, podržali su povećanje kamatnih stopa za još 75 baznih poena ovog mjeseca kako bi obuzdali usijanu inflaciju.
Ipak, situacija na terenu je i dalje zabrinjavajuća, posebno u SAD. Može doći do prekida u snabdevanju. Ključna izvozna ruta za kazahstansku naftu rizikuje da bude suspendovana jer se žali na nalog ruskog suda da se privremeno zatvori.
Promenljivo trgovanje naftom znači da je ona znatno niža u odnosu na prošlomesečni maksimum, ali je i dalje porasla za više od 35 odsto ove godine nakon početka rata u Ukrajini. Složeni izgledi na tržištu podstakli su banke da ponude potpuno različite scenarije cijena, za Goldman Sachs Group cijena nafte ostaje uglavnom sa rastom, dok je Citigroup rekao da je roba u opasnosti od značajnog pada.
Imajući u vidu nedavni "potres, finansijsko tržište nafte dramatično se pomjera s izuzetno tijesnog fizičkog tržišta", rekli su analitičari RBC Capital Markets-a, uključujući Helimu Croft i Michaela Trana. "Fizičko tržište određuje cijene u oskudici, dok finansijsko tržište određuje cijene u recesiji."
Kao znak zategnutosti, tržišta nafte ostaju u nazadovanju, bikovski obrazac obielježen kratkoročnim cijenama koje se trguju iznad dugoročnih. Brentov brzi raspon, razlika između njegova dva najbliža ugovora, iznosio je 3,69 dolara po barelu u nazadovanju, u odnosu na 2,69 dolara po barelu prije mjesec dana.
U međuvremenu, u Kini investitori prate napore Pekinga da podrži rast nakon što su blokade protiv virusa naškodile ekonomiji i potrošnji energije u prvoj polovini. Ministarstvo finansija može dozvoliti lokalnim samoupravama da prodaju 1,5 biliona juana (220 milijardi dolara) specijalnih obveznica za finansiranje infrastrukture.