Nafta je porasla prema najvišem nivou u posljednjih 10 mjeseci nakon što je Međunarodna agencija za energiju (IEA) upozorila na nedostatak ponude.
West Texas Intermediate trgovala se blizu 89 dolara po barelu, nakon što je u srijedu pala za 0,4 odsto. Prema projekciji IEA-e, tražnja će tokom drugog polugodišta prosječno premašivati ponudu za 1,2 miliona barela dnevno. To je došlo dan nakon što su i OPEC i SAD izjavili da očekuju da globalna potrošnja premaši proizvodnju.
Ove optimističke prognoze dodale su zamah rastu cijena koji je počeo sredinom juna, kada su Saudijska Arabija i Rusija smanjile ponudu, dok je tražnja u SAD-u i Kini ostala relativno otporna.
Cijena WTI-a je porasla za 13 odsto u posljednje tri nedjelje, a razlike u cijenama za budućnost su u bikovskom obrnutom obrascu, što ukazuje na ograničenu ponudu.
U srijedu objavljeni podaci pokazuju da je prekinut niz smanjenja zaliha nafte širom SAD-a i da su zalihe rasle prvi put u pet nedjelja, usljed najvećeg rasta uvoza od 2019. godine. Međutim, zalihe na ključnom skladištu u Cushingu (Oklahoma) su se smanjile.
"Potrebno je više od jednog podatka da bi se preokrenula priča o ograničenoj ponudi", rekao je Yeap Jun Rong, tržišni strateg u IG Asia Pte, referirajući se na više nivoe zaliha nafte u SAD-u. "Trenutno, tehnički uslovi se kreću prema presnabdjevenosti u kratkoročnom periodu", što može rizikovati mogući pad cijena, dodao je.
Cijene:
WTI za isporuku u oktobru porasla je za 0,5 odsto, na 88,97 dolara po barelu u 12:24 sati po lokalnom vremenu u Singapuru.
Fjučersi su dostigli 89,64 dolara u srijedu, najvišu dnevnu cijenu od 14. novembra.
Brent za isporuku u novembru porastao je za 0,5 odsto na 92,31 dolar po barelu.