Nafta se stabilizirala nakon dvodnevnog pada jer procjene industrije ukazuju na manje zalihe nafte u SAD-u, što bi moglo dodatno ukazivati na znakove napetijeg tržišta.
Cijena West Texas Intermediate gotovo se nije promijenila i bila je blizu 81 dolara po barelu nakon što je pala 2,6 posto u prva dva dana ovog tjedna. Američki Institut za naftu izvijestio je da su se opće zalihe sirove nafte prošlog tjedna smanjile za 6,2 milijuna barela, prema informacijama izvora upućenih u brojke. Zalihe u ključnom skladištu u Cushingu, Oklahoma, također su se spustile na najnižu razinu od travnja.
Tijekom ove sedmice, cijene nafte su se povukle nakon naglog skoka potaknutog smanjenjem opskrbe od ključnih članova OPEC+, Saudijske Arabije i Rusije, te procjenama da je svjetska potrošnja sirove nafte na rekordnoj razini. Pad cijena se dogodio usred razočaravajućih ekonomskih podataka glavnog uvoznika - Kine, pri čemu su banke smanjile procjene rasta dok ogroman sektor nekretnina te zemlje posrće.
"Iako su brojke od API-ja tu, negativni obrat u kineskim ekonomskim podacima koji dominira naslovima posljednjih dana drži sentiment prema cijenama nafte pod kontrolom", izjavio je Yeap Jun Rong, tržišni strateg u IG Asia Pte. Službeni podaci o promjenama u zalihama nafte u SAD-u trebali bi biti objavljeni kasnije u srijedu.
Nedavni rast američkog dolara također je utjecao na cijene robe, s Bloombergovim indeksom dolara koji ide prema petom uzastopnom danu rasta. To čini sirovine skupljima za većinu stranih kupaca.
Cijene:
-
WTI za isporuku u rujnu pao je za 0,2 posto na 80,80 dolara po barelu u 12:34 sati u Singapuru.
-
Brent za poravnanje u listopadu smanjio se za 0,3 posto na 84,66 dolara po barelu.