Globalna potražnja za naftom ove godine neće rasti tako brzo kao što se ranije očekivalo zbog stanja u kom se nalaze ekonomije razvijenih zemalja, saopštila je Međunarodna agencija za energiju (engl. International Energy Agency - IEA).
Svjetska potrošnja goriva povećaće se za 2,2 miliona barela po danu - ili za oko dva odsto - u toku ove godine, predviđaju iz IEA. Ovo je smanjenje od oko 220.000 barela u odnosu na prošlomjesečnu prognozu, saopštila je agencija sa sjedištem u Parizu u izvještaju u četvrtak.
Ovim tempom, potražnja i dalje može da dostigne rekordne nivoe kasnije ove godine, značajno iscrpljujući zalihe u drugoj polovini.
"Svjetska potražnja za naftom je pod pritiskom izazovnog ekonomskog okruženja, ne samo zbog dramatičnog pooštravanja monetarne politike", saopštila je IEA. "Potražnja u OECD-u, a posebno u Evropi, jenjava usred snažnog usporavanja industrijske aktivnosti", dodaje se u izvještaju.
Fjučersi na naftu su se u Londonu u srijedu popeli iznad 80 dolara po barelu, prvi put u posljednja dva mjeseca, dijelom zbog znakova da bi hlađenje inflacije moglo pomoći da se okonča ciklus rasta kamatnih stopa. Svjetska tržišta nafte se zaoštravaju jer Saudijska Arabija i njeni partneri iz OPEC+ ograničavaju snabdijevanje, dok se potrošnja goriva i dalje oporavlja od pandemije.
Tržišta su u ovom tromjesečju bila djelimično prezasićena, a zalihe su bile na najvišem nivou u skoro dvije godine. Ograničenje snabdijevanja od strane Saudijaca nadoknadilo se od drugih proizvođača, kao što su Iran i SAD, saopštila je IEA.
S obzirom na slabiju perspektivu tražnje, tržišta se neće tako naglo zaoštriti u narednim mjesecima kao što se ranije mislilo, navodi agencija. Ipak, ostatak 2023. će i dalje biti obilježen deficitom ponude, pošto se globalna tražnja ove godine poveća na rekordnih 102,1 milion barela dnevno u prosjeku. Otprilike 70 odsto rasta potrošnje će doći iz Kine jer tamo raste potrošnja petrohemijskih proizvoda.
Proizvodnja u alijansi OPEC+ može da padne za milion barela dnevno ovog mjeseca pošto Saudijska Arabija počinje da proizvodi manje sirove nafte. Prošle nedjelje je kraljevstvo obećalo da će to smanjenje ostati na snazi do avgusta, a njen saveznik Rusija je takođe obećala da će smanjiti izvoz.
Za 2024., IEA je povećala projekcije rasta svjetske potrošnje za 290.000 barela dnevno, jer će privredni rast Kine dovesti do rasta upotrebe prirodnog gasa. Ipak, sa 1,1 milion barela dnevno, globalna stopa rasta za narednu godinu je jedva polovina ovogodišnjeg nivoa zbog poboljšane efikasnosti i sve veće popularnosti električnih vozila.