Nafta se malo promijenila na početku druge polovine godine, a trgovci su bili fokusirani na izazove potražnje i složene izglede ponude.
Sirova nafta Brent zadržala se iznad 75 dolara po barelu nakon što je prošle sedmice zabilježila niz od četiri tromjesečna gubitka, što je najgori rezultat za globalnu referentnu vrijednost u više od tri decenije. Do sada ove godine, cijene su se povukle za oko 12 posto jer je oporavak Kine izgubio na snazi, trgovci su se bojali potencijalne recesije u SAD-u, a snažan izvoz iz Rusije i Irana zadržao je dovoljne zalihe.
Treći kvartal mnogi promatrači tržišta smatraju kritičnim razdobljem tokom kojeg bi se fizičko tržište moglo zaoštriti. Očekuje se da će Saudijska Arabija, predvodnik OPEC+, koji okuplja Organizaciju zemalja izvoznica nafte i njezine saveznike, produžiti jednostrano smanjenje proizvodnje od milion barela dnevno za još jedan mjesec u augustu. To dodatno smanjenje dolazi zbog vrhunskih ograničenja proizvodnje koje je Rijad već radio s ostalim proizvođačima kartela.
Američko ministarstvo energetike planira i dodatne kupovine nafte ove sedmice u sklopu nastojanja da se popune strateške rezerve nafte, koje su prošle godine povučene usred previranja nakon ruske invazije na Ukrajinu. SAD je ranije rekao da će kupiti 12 miliona barela kako bi pomogao u popunjavanju rezervi.
"Ulaskom u treće tromjesečje cijene nafte mogle bi ostati ovisne o zabrinutostima u vezi s potražnjom, ali OPEC-ovo smanjenje ponude počet će podupirati cijene i moglo bi se produžiti do augusta", rekla je Charu Chanana, tržišna strateginja za Saxo Capital Markets Pte. u Singapuru. "Nadopunjavanje SPR-a u SAD-u također će se povećati i održati očekivanja potražnje".
Cijene:
Brent za septembarsko obračunavanje pao je za jedan cent na 75,40 dolara barela u 11:32 ujutro u Singapuru.
WTI za isporuku u augustu smanjio se za tri centa na 70,61 dolara po barelu.