Nafta je napredovala nakon četiri dana gubitaka jer industrijsko izvješće ukazuje na smanjenje američkih zaliha sirove nafte, što nadoknađuje nestalne rezove OPEC-a.
Futuresi West Texas Intermediate su porasli kako bi se trgovalo blizu 78 dolara po barelu nakon što su pali za dva posto u prethodna četiri dana. Brent je skočio iznad 82 dolara. American Petroleum Institute, koji financira industrija, izvijestio je da su zalihe nafte pale za 5,5 milijuna barela prošlog tjedna, prema informacijama izvora upućenih u situaciju.
To bi bio prvi pad u sedam tjedana ako ga kasnije u srijedu potvrde američki vladini podaci. Podaci API-a također pokazuju da su zalihe nafte u Cushingu, Oklahoma, mjestu isporuke za WTI, pale za gotovo milijun barela.
Nafta je skliznula u utorak nakon što je OPEC izjavio da su njegova najnovija smanjenja opskrbe zastala jer je Irak proizveo više od svoje kvote već drugi mjesec zaredom, iako su referentni futuresi ove godine ostali zarobljeni u uskom trgovačkom rasponu. S druge strane, američka inflacija i dalje ostaje visoka, zamagljujući put monetarne politike.
API-jevi podaci pružili su "optimističniji pogled na potražnju za naftom", rekao je Jun Rong Yeap, strateg tržišta u IG Asia Pte u Singapuru. Dodao je da bi bullish okidač koji bi mogao pomoći u izvlačenju futuresa nafte iz njihovog uskog raspona mogao doći u obliku rastućih geopolitičkih napetosti ili poboljšanja kineskog gospodarstva.
Uprava za energetske informacije (EIA) u utorak je izjavila da će se američka proizvodnja nafte povećati brže nego što se očekivalo ranije ove godine, što će pomoći ublažavanju globalnih zaliha s obzirom na OPEC+ rezove. EIA je tu prognozu dala u svom kratkoročnom energetskom izvješću, također povećavajući procjenu proizvodnje za 2025. godinu za 1,2 posto.
Cijene:
-
WTI za isporuku u travnju porastao je 0,7 posto na 78,08 dolara po barelu u 12:09 sati po lokalnom vremenu u Singapuru.
-
Brent za svibanjsku isporuku porastao je 0,6 posto na 82,42 dolara po barelu.