Još od početaka razvoja privrede ljudi su pribjegavali zlatu kao sigurnoj investiciji. U ekonomiji koju posredno i neposredno usporavaju rusko-ukrajinski rat i, sada se već može reći, eho pandemije, ovaj plemeniti metal ponovo je opravdao povjerenje mnogih investitora. Može li se isto reći za srebro?
Cijena ovog plemenitog metala bilježila je značajne oscilacije, posebno od 2011. godine, kada je dostigla 43,75 dolara po troj unci, što je najviša vrijednost ovog metala na tržištu od početka 21. vijeka. I pored toga, određeni ulagači smatraju da je srebro u ovom trenutku jedna od sigurnijih investicija.
Daniel Vasilev, glavni ekonomista kompanije Tavex za jugositočnu Evropu, navodi da je vrijednost srebra u Evropi trenutno upola manja u odnosu od najviši nivo zabilježen prije 12 godina. Ipak, napominje da svaki trenutak može biti dobar za zaštitu ušteđevine i da se, ukoliko je cilj da se očuva njena vrijednost, ne treba baviti špekulacijama.
"Pored toga što se kroz ove investicije može zaštititi ušteđevina na dugi rok i činjenice da je od ovog metala kovan novac, u srebro se ulaže iz brojnih razloga, zbog kojih se za investitore bijeli metali generalno visoko pozicioniraju kako u svijetu, tako i u Srbiji", kaže Vasilev.
Zašto ulagati u srebro?
Kako navodi, ulaganje u srebro je dobar potez zbog:
-
Čuvanja vrijednosti imovine - srebro se koristilo kao sredstvo razmjene i valuta u različitim civilizacijama kroz čitavu istoriju, pa ga to još uvijek čini jednom od sigurnih investicija.
-
Diverzifikacije portfelja - zahvaljujući ovom pristupu, čak i ako neke klase imovine počnu da gube vrijednost, druge, stabilne mogu pomoći da se izbjegne pad vrijednosti čitavog portfelja.
-
Niske korelacije sa drugim klasama imovine - srebro, kao i zlato, nema tendenciju da ide u tandemu sa drugim vidovima investicija. Na ovaj način, ne samo da čuvaju kupovnu moć na duže staze već mogu imati dobre performanse, dok vrijednost rizične imovine, na primjer, pada.
-
Velike industrijske potražnje - srebro se koristi u brojnim industrijama zbog svojstava kao što su, recimo, električna i toplotna provodljivost i refleksija. Može se reći da moderna industrija, a posebno oprema za zelenu tranziciju, zahtijeva srebro. Zapravo, zbog industrijske primjene, neki investitori radije biraju srebro u odnosu na zlato
-
Ograničene količine - Institut za srebro bilježi deficit u proizvodnji srebra u posljednje dvije godine. U 2022. smo vidjeli najveći deficit u istoriji – 237,7 miliona troj unci. To znači da je fizička ponuda manja od potražnje. Prema prognozi, 2023. biće još jedna deficitarna godina.
-
Velike likvidnosti - za razliku od drugih klasa imovine, plemeniti metali se mogu prodavati za čvrstu valutu ovlašćenim dilerima.
"Volio bih da istaknem da investiciono zlato i srebro ne dolaze sa rizikom. Investicioni novčići i poluge imaju vrijednost koja ne zavisi od drugih institucija ili pojedinaca. Plemeniti metali su u tom pogledu manje-više jedinstveni, uzimajući u obzir da su svi drugi oblici ulaganja u manjoj ili većoj mjeri rizični", navodi Vasilev.
On ističe da su upravo zbog toga srebrni novčići i poluge dobri investicioni instrumenti, koji su ujedno i povoljni. Osim toga, kako kaže, investiranje u zlato i srebro je veoma jednostavno, što ga čini dobrom investicijom za gotovo sve.
"Poput zlata, srebro je tradicionalno utočište od inflacije i ekonomske neizvjesnosti", kaže Vasilev, dodajući da ovi metali mogu predstavljati vrijedan poklon ili, na primjer, nasljedstvo.
Ako se uzme u obzir da je srebro jeftinije od zlata, proizvodi od srebra pristupačniji, čak i pored toga što porez na dodatu vrijednost za njih u Srbiji iznosi 20 odsto. "Dakle, to je savršena alternativa za veoma širok spektar investitora, uključujući ljude sa manjim budžetima", kaže Vasilev.
Cijena srebra treba da poraste više od 20 odsto da bi se ulaganje isplatilo
Upitan u kom roku se investiranje u srebro isplati, on navodi da bi cijena srebra u Srbiji morala da poraste više od 20 odsto kako bi se ulaganje isplatilo. U posljednje tri godine, kaže, cijena investicionog srebra porasla je za oko 35 odsto.
Vasilev navodi da je u Srbiji najpopularnija investicija srebrnjak Bečka filharmonija od jednog oza, koji je takođe i najpristupačniji srebrni proizvod. Najpopularnija srebrna poluga je Valcambi Suisse od jednog kilograma.
Upitan o prognozama za vrijednost tržišta srebra, Vasilev kaže da se srebro, kao i zlato, manje-više kreće u istom smjeru, iako je tržište bijelih metala volatilnije jer je manje. "Ako pogledamo posljednji period rasta na tržištu plemenitih metala koji je trajao od početka vijeka do 2011. godine, cijena zlata u evrima, koji su relevantna valuta i za tržište u Srbiji, porasla je 280 odsto. U međuvremenu, cijena srebra porasla je oko 550 odsto."
Ipak, upozorava da performans u prošlosti nije garancija budućih dobitaka. Vrijednosti, kako srebra, tako i zlata zavise od niza faktora, uključujući ekonomski učinak i industrijsku potražnju, kao i monetarnu politiku centralnih banaka.
"U slučaju da se deprecijacija valuta, podstaknuta niskim ključnim kamatnim stopama i štampanjem novca, nastavi, možemo očekivati rast cijena metala, ako ni zbog čega drugog, onda zbog činjenice da su metali denominovani u istim valutama čija vrijednost pada. Štaviše, u periodima ekonomske neizvjesnosti i visoke inflacije kao što je ovaj, i privatni potrošači i institucionalni investitori imaju tendenciju da kupuju više plemenitih metala."
Riječi našeg sagovornika potvrđuje i činjenica da je nakon pada vrijednosti u martu 2020. godine na oko 12 dolara po troj unci, što je najniži nivo u posljednjih 12 godina, cijena srebra iste godine do avgusta porasla čak 140 odsto, kako su investitori počeli da tragaju za sigurnim investicijama nakon štete koju je pandemija nanijela tržištu akcija. Kako navodi Forbes, u dve nedjelje nakon početka rusko-ukrajinskog sukoba, cijena srebra je porasla za 10 odsto.
Srebro igra značajnu ulogu u zelenoj tranziciji
Svakako, nije mudro ulagati u srebro ukoliko očekujete dobitke u kratkom roku. Kako je nedavno za CBS News izjavio Sankar Sharma, generalni direktor kompanije Risk Reward Return, srebro je dugoročna investicija koja će postajati sve isplativija kako zelena tranzicija bude uzimala maha.
Kako je ono takođe jedan od najboljih provodnika, koristi se i za izradu solarnih panela i vjetroturbina. Kao što je Vasilev već pomenuo, srebro je važna sirovina za izradu komponenti za električna vozila. Insititut za srebro prognozira da će za proizvodnju električnih vozila do 2025. godine biti potrebno 90 miliona unci ovog metala.