Cijena nafte na svjetskom tržištu oscilira, dok investitori odmjeravaju potencijal za još građanskih nemira u Rusiji nakon dramatične, ali kratkotrajne pobune u najvećem proizvođaču OPEC+ tokom vikenda.
West Texas Intermediate (WTI) trguje se po cijeni nešto višoj od 69 dolara po barelu, a brent za oko 74 dolara po barelu. Fjučersi obje vrste nafte smanjili su ranije dobitke za više od jedan odsto. Sablasno zatišje trenutno vlada u Moskvi, a nakon završetka pobune koju je predvodio Jevgenij Prigožin, šef Vagnerove plaćeničke grupe, dok su finansijska tržišta bila relativno mirna.
"Nafta je dosad pokazivala tipičnu podrazumijevanu reakciju na nemire ili neizvjesnost u zemlji koja je veliki proizvođač nafte", rekla je Vandana Hari, osnivačica Vanda Insights sa sjedištem u Singapuru. "Ne bi trebalo da ima uticaja na rusko snabdijevanje naftom i gasom."
Rusija je ključni proizvođač nafte u OPEC+, zajedno sa Saudijskom Arabijom, i bilo kakva produžena previranja u zemlji mogla bi se odraziti na globalna tržišta nafte. Rat ove zemlje u Ukrajini već je preokrenuo trgovinske tokove, a glavni potrošači u Aziji, uključujući Kinu, povećavaju uvoz ruske energije.
Goldman Sachs Group kaže da bi uticaj na cijene nafte nakon oružane pobune u Rusiji mogao biti ograničen jer su tržišta često fokusirana na promptne osnove, koje se nisu promijenile. Međutim, iz RBC Capital Markets LLC su rekli da rizik od daljnjih građanskih nemira "mora biti uračunat u analizu nafte".
Nafta u New Yorku je i dalje oko 13 odsto niža ove godine, dijelom zbog otpornog ruskog izvoza, zajedno s agresivnim monetarnim pooštravanjem američkih Federalnih rezervi i slabim ekonomskim oporavkom Kine. Alarmi za recesiju takođe zvone oko evropskog tržišta obveznica.
Cijene:
- WTI za isporuku u avgustu je malo promijenjen na 69,19 dolara po barelu u 11:25 ujutru u Singapuru. Fjučersi su izgubili skoro četiri odsto prošle nedjelje.
- Brent za avgustovsko poravnanje bio je stabilan na 73,91 dolara po barelu.