Nafta je pala zbog zabrinutosti da bi poticaji za oživljavanje posustalog ekonomskog oporavka Kine mogli biti ispod očekivanja.
West Texas Intermediate za august pao je u odnosu na petak i trgovao se blizu 71 dolara po barelu. U ponedjeljak u SAD-u nije bilo poravnanja zbog praznika. Globalna referentna vrijednost Brent ponovo je pala nakon što je izgubila 0,7 posto na otvaranju sedmice.
Dok je Kina u utorak smanjila kamatne stope, njeno postepeno uvođenje širih mjera za njenu posrnulu ekonomiju potiče raspravu među trgovcima o tome koliko daleko će vlasti ići da pomognu rastu. Država je najveći uvoznik sirove nafte.
WTI je na putu za svoj prvi uzastopni kvartalni gubitak od sredine 2019. Sirova je nafta bila pod silaznim pritiskom zbog obilnih zaliha, uključujući i one iz Rusije, zajedno s usporavanjem globalnog rasta dok centralne banke podižu stope kako bi ugušile prevruću inflaciju. Kako bi pokušali zaustaviti pad, Organizacija zemalja izvoznica nafte i njeni saveznici smanjili su proizvodnju.
"Sve je veći osjećaj da ćemo vidjeti uticaj usporavanja potražnje", rekao je Vishnu Varathan, voditelj ekonomije i strategije u Mizuho Bank Ltd. sa sjedištem u Singapuru. Dok kineski poticaji mogu kratkoročno koristiti nafti, temeljno tržište čini se medvjeđim, dodao je.
U fokusu su bile i isporuke s Bliskog istoka. Irački i turski dužnosnici trebali su u ponedjeljak razgovarati o mogućem nastavku dotoka iračke nafte kroz cjevovode do luke Ceyhan. Cjevovod može prevesti 500.000 barela dnevno.
Cijene:
WTI za isporuku u kolovozu trgovala se po 71,21 dolar po barelu u 11:16 ujutro u Singapuru, jedan posto ispod zaključne cijene u petak.
Uoči isteka, WTI za juli iznosio je 70,79 dolara po barelu.
Brent za obračun u augustu izgubio je 0,1 posto na 76,03 dolara po barelu.