Nafta je zadržala većinu porasta od gotovo dva posto, ostvarenog u srijedu na znakovima rastuće potražnje u Aziji i izvještaju američke industrije koje pokazuje manje zalihe.
West Texas Intermediate za august trgovao se iznad 72 dolara po barelu. Rastuća potražnja rafinerija u Kini, Japanu i jugoistočnoj Aziji podigla je cijene bliskoistočne nafte, ukazujući na čvršću tržišnu ravnotežu.
Zalihe u SAD-u pale su za više od milion barela prošle sedmice, prema izvorima koji su upoznati s podacima Američkog instituta za naftu koji finansira industrija. Službeni podaci o ponudi i potražnji trebali bi biti objavljeni kasnije u četvrtak.
Nafta ide prema malom mjesečnom porastu jer Kina, najveći svjetski uvoznik sirove nafte, poduzima korake za jačanje svoje ekonomije. Dodatna podrška sirovoj nafti došla je od Organizacije zemalja izvoznica nafte i njenih saveznika, a kartel je pristao obuzdati proizvodnju u pokušaju da oživi cijene.
Očekivanja daljnjih mjera iz Kine "nastavljaju podupirati očekivanja za oporavak potražnje", rekla je Charu Chanana, tržišni strateg za Saxo Capital Markets Pte u Singapuru.
Trgovci su također odmjeravali komentar predsjednika Federalnih rezervi Jeromea Powella, koji je upozorio da su daljnja povećanja kamatnih stopa vjerovatno opravdana za suzbijanje inflacije. Ipak, predsjednik Fed Reserve Bank of Atlanta Raphael Bostic rekao je da podržava zadržavanje ciljanog nivoa stope do kraja 2023. godine.
Dok je "Powell ponovio mogućnost za još dva povećanja kamatnih stopa, drugi članovi Feda sinoć su zvučali golublje, umanjujući zabrinutosti u vezi s potražnjom", rekla je Chanana.
Cijene:
WTI za isporuku u augustu pao je za 0,3 posto na 72,30 dolara po barelu u 11:18 ujutro u Singapuru.
Brent za poravnanje u augustu skliznuo je 0,4 posto na 76,85 dolara po barelu.