Plan Saudijske Arabije da smanji proizvodnju nafte za oko 10 posto može teško pogoditi njezine financije.
Odluka donesena u nedjelju, kojom će kraljevina smanjiti proizvodnju nafte na 9 milijuna barela dnevno sljedećeg mjeseca, a možda i dulje, nije znatno podigla cijene. Cijene naftnih futuresa porasle su manje od jedan posto otkako je ministar energetike princ Abdulaziz bin Salman objavio jednostrano smanjenje nakon sastanka OPEC+.
Princ je, govoreći u Beču, to opisao kao "bombon" za ostale članove kartela proizvođača.
Fiskalni izgledi kraljevine pogoršavali su se čak i prije ovog vikenda. Proračun je bio u deficitu tijekom protekla dva tromjesečja jer je cijena nafte padala, dok su troškovi za plaće i masovni projekti u turizmu i infrastrukturi nevjerojatno porasli.
Međunarodni monetarni fond procjenjuje da će Riyadh trebati cijenu nafte od gotovo 81 dolara po barelu kako bi uskladio svoje financije ove godine, što je iznad trenutne razine Brenta od oko 77 dolara.
Situacija postaje još izraženija kada se uzmu u obzir projekti kao što je novi grad Neom, koje pokreće princ Mohammed bin Salman. MMF ih uglavnom izuzima jer ih uglavnom financiraju suvereni fond i drugi državni entiteti, a ne izravno državni proračun.
Ako se ti projekti uključe, prema Bloomberg Economics, Saudijskoj Arabiji će trebati cijena nafte od 95 dolara po barelu da bi uskladila svoje financije.
Saudijska vlada je optimističnija i očekuje da će ove godine ostvariti godišnji fiskalni višak od 4,3 milijarde dolara.
Kraljevina je prošle godine bila najbrže rastuća ekonomija u skupini G20, dok je ruska invazija na Ukrajinu uzdrmala energetska tržišta i gurnula cijenu nafte iznad 125 dolara po barelu. Također je prosječno crpila 10,5 milijuna barela nafte dnevno, postavivši godišnji rekord.
Najnovije smanjenje proizvodnje znači da će gospodarstvo vjerojatno rasti 0,7 posto u 2023. umjesto jedan posto, prema Monici Malik, glavnoj ekonomistici u Abu Dhabi Commercial Bank PJSC.
"To će također povećati cjenovni prag za ravnotežu proračuna Saudijske Arabije ako se sve ostalo zadrži isto", rekla je Malik.
Mnogi energetski analitičari, kao i Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC), očekuju da će se naftno tržište zategnuti u drugoj polovici godine kako potražnja u Kini i Indiji bude sve veća. To bi moglo ojačati cijene, nadmašujući financijski utjecaj na Saudijsku Arabiju zbog smanjenja proizvodnje.
No, mnogi trgovci su pesimistični i smatraju da će visoke kamatne stope i ekonomska slabost u SAD-u i Europi pritisnuti cijene nafte barem tijekom ostatka godine.
Potez Rijada da smanji proizvodnju "vjerojatno neće poduprijeti održivo povećanje cijena", rekli su analitičari Citigroupa, uključujući Eda Morsa. "Potražnja izgleda slabija, a ponuda izvan OPEC-a snažnija krajem godine nego što su mnogi analitičari predviđali."
"Ako cijena nafte ne skoči, očekujemo da će dodatna smanjenja proizvodnje biti dulje, a utjecaj na fiskalnu ravnotežu biti više negativan za Saudijsku Arabiju", rekla je Amy McAlister, glavna ekonomistica za Europu, Bliski istok i Afriku u Oxford Economics.
(Ažurirano citatom iz Citigroupa u predzadnjem odlomku.)
- Uz pomoć Paula Abelskya.