Cijena nafte na svjetskom tržištu je porasla nakon usvajanja dogovora o američkom dugu u Predstavničkom domu, kao i širenja fabričke aktivnosti u Kini.
West Texas Intermediate (WTI) porastao je iznad 68 dolara po barelu nakon što je izgubio oko šest odsto u prethodna dva dana. Američki Predstavnički dom je usvojio zakon o ograničenju duga i poslao ga Senatu na razmatranje. Privatna anketa je pokazala blagu ekspanziju kineske proizvodne aktivnosti u maju, što je iznenađujuće poboljšanje koje je u suprotnosti sa zvaničnim podacima.
Trgovci će sada čekati na sastanak OPEC+ tokom vikenda u Beču kako bi razgovarali o nivou proizvodnje. Otporan ruski izvoz je dio razloga zašto su fjučersi ove godine pali za oko 15 odsto, kao i agresivno monetarno pooštravanje Federalnih rezervi.
"Šire makrookruženje zaista pokreće raspoloženje", rekao je Daniel Hynes, viši strateg za robu u ANZ Group Holdings Ltd. "Sve što pruža tračak nade da potražnja možda neće biti tako slaba kao što se očekivalo, biće viđeno kao pozitivno."
Napredak u sporazumu o dugu takođe je neutralisao znake povećanja američkih zaliha sirove nafte. Američki institut za naftu izvijestio je da su zalihe prošle nedjelje porasle za 5,2 miliona barela, što bi bilo najveće povećanje od februara ako to potvrde vladini podaci.
Cijene:
- WTI je porastao za 0,7 odsto na 68,54 dolara za barel u 12.01 u Singapuru nakon zatvaranja u srijedu na najnižem nivou od 20. marta.
- Brent je ojačao za 0,7 odsto na 73,13 dolara za barel.