Cijena nafte je ostvarila najveći trodnevni dobitak dok su trgovci procjenjivali veliko smanjenje američkih zaliha i stalne tenzije zbog ćorsokaka u pogledu gornje granice američkog duga.
West Texas Intermediate (WTI) trgovao se iznad 74 dolara po barelu nakon što je u prethodna tri dana ojačao za skoro četiri odsto. Zalihe sirove nafte u Sjedinjenim Državama prošle nedjelje su pale za više od 12 miliona barela, što je najveći pad u posljednjih šest mjeseci. Bikovski signal za naftu uslijedio je nakon oštrog upozorenja ministra energetike Saudijske Arabije princa Abdulaziza bin Salmana da špekulanti treba da "paze".
Na finansijskim i robnim tržištima postoji stalna zabrinutost zbog borbe oko podizanja limita američkog duga i potencijalnih posljedica po globalnu ekonomiju i potražnju za energijom. Fitch Ratings je upozorio da bi mogao smanjiti kreditni rejting SAD-a kako bi odražavao pogoršanje pristrasnosti koje sprečava dogovor.
Nafta je i dalje u padu za više od sedam odsto tokom ove godine jer su slab kineski rast i stroža američka monetarna politika smanjili potražnju za ovom robom. Zvaničnici Federalnih rezervi naginju ka pauziranju povećanja kamatnih stopa u junu, iako su takođe signalizirali da još nisu spremni da okončaju borbu protiv inflacije.
"Izgledi za tržište nafte za sada su loši: makroekonomski pokretači kao što su američki pregovori o sporazumu o dugu i stroža američka monetarna politika utiču na cijene", rekao je Sean Lim, analitičar za naftu i gas u RHB Investment Bank Bhd u Kuala Lumpuru. Ipak, kako se oporavak Kine ubrzava, cijene bi trebalo da porastu u drugoj polovini, rekao je on.
Trgovci takođe očekuju sastanak Organizacije zemalja izvoznica nafte i saveznika početkom sljedećeg mjeseca. Uprkos prijetnji iz Rijada ove nedjelje, mnogi trgovci i analitičari i dalje očekuju da Saudijska Arabija i njeni partneri zadrže nivo proizvodnje na nepromijenjenom nivou.
Cijene:
- WTI za isporuku u julu pao je za 0,4 odsto na 74,06 dolara po barelu u 13:19 u Singapuru.
- Brent za julsko poravnanje bio je niži za 0,2 odsto na 78,20 dolara po barelu.