Cijena nafte na svjetskom tržištu se stabilizovala nakon što je u srijedu skočila za skoro tri odsto, pošto je optimizam da će SAD riješiti svoj ćorsokak oko gornje granice duga pokrenuo široke dobitke na finansijskim tržištima.
Fjučersi West Texas Intermediate (WTI) trguju se po cijeni koja je nešto ispod 73 dolara po barelu, a nakon najvećeg dnevnog povećanja u posljednje dvije nedjelje. Predsjednik Joe Biden je izrazio uvjerenje da će pregovarači postići dogovor kako bi se izbjegao katastrofalan neuspjeh, a i predsjednik Predstavničkog doma Kevin McCarthy i dalje se nada dogovoru.
Vrijednost nafte je i dalje niža tokom ove godine jer je zaoštravanje monetarne politike u SAD-u i kineskom ekonomskom rastu opterećivalo izglede potražnje, dok je ponuda ostala snažna. Marže prerade su smanjene i najmanje jedan azijski prerađivač planira da smanji operativne stope od juna.
Zalihe sirove nafte u SAD-u su prošle nedjelje porasle za pet miliona barela, što je najveći porast od sredine februara, prema vladinim podacima od srijede. Zalihe u skladištu u Kušingu u Oklahomi porasle su četvrtu nedjelju zaredom, dok je potražnja destilata pala na najniži sezonski nivo u deceniji, isključujući 2020.
"Tržište nafte je i dalje vođeno spoljnim razvojem, a ne osnovnim stvarima", rekao je Warren Patterson, šef strategije robe u ING Groep NV. "Tržište je ignorisalo u velikoj mjeri loš EIA izvještaj o zalihama."
Cijene:
- WTI za isporuku u junu oslabio je 0,2 odsto na 72,69 dolara po barelu u 12.01 u Singapuru.
- Brent za julsko poravnanje oslabio je 0,2 odsto na 76,82 dolara za barel.