Evropska unija poduzima svoj prvi korak u stvaranju skupine kupaca prirodnog plina i njihovom spajanju s prodavačima kako bi se izbjegle vrste skokova cijena koji su uzburkali energetska tržišta prošle godine.
Novi alat za zajedničku kupovinu plina, poznat kao AggregateEU, službeno se otvara danas u 9 ujutro po briselskom vremenu. Tada kompanije mogu početi podnositi svoje projekcije potražnje za plinom za 12 mjeseci, počevši od juna.
Nakon što se podaci prikupe i analiziraju — i potencijalni prodavači dostave vlastite ponude — obje strane mogu vidjeti najbolja podudaranja i dovršiti poslove same ili putem posebnih agenata. To se očekuje nakon 17. maja.
EU pokušava smanjiti konkurenciju među kupcima plina, nakon što su rezovi opskrbe iz Rusije doveli do ekstremne nestabilnosti cijena, što je neke kompanije natjeralo da traže državnu pomoć. Dok se energetska kriza znatno smanjila otkad su terminske cijene plina dosegle vrhunac u augustu, još uvijek postoje rizici opskrbe uslijed posljedica ruskog rata u Ukrajini.
Ostaje za vidjeti hoće li ključni kupci — od njemačkog Uniper SE do francuskog Engie SA — koristiti alat i kolike bi te kupovine mogle biti. Nakon prvog konkursa EU planira organizirati više zajedničkih nabava, nalažući vladama da objedine potražnju za 15 posto svojih zaliha plina uskladištenih za zimu. Taj cilj iznosi otprilike 13 milijardi kubnih metara ove godine — ili oko tri posto ukupne potražnje EU-a.
"Što više učesnika imamo, veće su šanse za pronalaženje atraktivnih plinskih poslova", rekao je prošle sedmice potpredsjednik Evropske komisije Maros Sefcovic. "Ovo je trenutak da u potpunosti iskoristite novi alat."
Nakon završetka konkursa, EU očekuje da će prvi ugovori s dobavljačima - od SAD-a do Bliskog istoka i Afrike - biti potpisani oko juna. Neke zemlje koje nisu članice EU također su pozvane da učestvuju, uključujući Ukrajinu.
Međutim, postoji prilična količina skepticizma o tome kako će novi alat funkcionirati.
"Ako veći kupci mogu pregovarati o boljoj cijeni direktno s prodavačima, zašto bi koristili mehanizam AggregateEU?" rekla je Kim Talus, direktorica Tulane Centra za energetsko pravo. Odnosno, osim ako država članica - i možda većinski vlasnik - ne zahtijeva od nacionalnog kupca da koristi sistem, dodao je.
Obveza agregiranja potražnje odnosi se na zemlje članice EU, ali nije obvezujuća za kompanije. Svi će se ugovori također pregovarati izvan Prisma European Capacity Platform GmbH, koja upravlja procesom.
Dok relativno mali kupci mogu koristiti alat, malo je vjerovatno da će pokriti većinu poslova, prema mišljenju Katje Yafimavi, više naučne saradnice na Oxfordskom institutu za energetske studije. "Raison d'etre platforma je uglavnom politička", rekla je.