Zemlje članice Evropske unije (EU) početkom juna donijele su odluku da uvedu embargo na uvoz ruske nafte preko mora, koja će na snagu stupiti za šest mjeseci. Ova mjera EU odraziće se i na Srbiju jer Naftna industrija Srbije (NIS) rusku naftu više neće moći da uvozi preko Jandranskog nafotvoda (JANAF).
Podaci pokazuju da Rusija nije najveći dobavljač nafte Srbiji. Prema podacima Ministarstva rudarstva i energetike dostavljenim Bloomberg Adriji, u 2021. godini uvezena sirova nafta iz Iraka činila je 47 odsto, Rusije 16 odsto, Kazahstana 11 odsto i Norveške tri odsto. Prošle godine prerađeno je i 23 odsto domaće, sirove nafte.
Iz Ministarstva navode da je slična struktura uvoza nastavljena i tokom 2022. godine, s tim da je tokom pojedinih mjeseci zbog povoljnije cijene došlo do povećanog uvoza ruske nafte.
Prema podacima iz Energetskog bilansa za 2021. godinu, proizvodnja nafte u Srbiji obavlja se na 63 naftna polja sa 666 bušotina. NIS je jedina kompanija u Srbiji koja se bavi istraživanjem i proizvodnjom nafte i gasa.
U Srbiji NIS posjeduje prerađivački kompleks sa dva pogona u Pančevu i Novom Sadu, ukupnog kapaciteta prerade 7,3 miliona tona sirove nafte godišnje.
Povodom nedavnih najava predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da će razgovarati sa prestolonasljednikom Abu Dabija Mohammedom bin Zayedom al-Nahyanom o uvozu nafte iz UAE, iz Ministarstva rudarstva i energetike za Bloomberg Adria kažu da u momentu globalne svjetske krize i porasta cijena sirove nafte na berzama svaka država traži način da obezbijedi sigurno snabdjevanje po najpovoljnijim uslovima.
"U tom pogledu svaka inicijativa i razgovor sa državama koje su izvoznice nafte je od velikog značaja", navode.
Vlada Srbije od 10. februara ove godine ograničava cijenu derivata nafte. Trenutna maloprodajna cijena evro dizela iznosi 209 dinara za jedan litar, a benzina 198 dinara za jedan litar.
Prije dva mjeseca Vlada Srbije se odrekla i akciza na bezolovni motorni benzin i euro dizel. Akcize su umanjene za 15 odsto i za sada je odlučeno da to smanjenje traje do 30. juna.
Na pitanje Bloomberg Adrije upućeno Ministarstvu rudarstva i energetike da li će akcize biti produžene i poslije 30. juna, oni su odgovorili da je država dosadašnjim reakcijama zaštitila domaće potrošače, a da će dalje reakcije zavisiti od daljih kretanja na tržištu sirove nafte i derivata.
Trenutna cijena međunarodne referentne nafte Brent je 110 dolara po barelu, ruske ESPO nafte 79 dolara po barelu, ruske Sokol nafte 100 dolara po barelu, iračke Basrah Heavy 104 dolara po barelu, američke WTI nafte 104 dolara po barelu.