Nafta se stabilizirala na otvaranju sedmice dok su trgovci procjenjivali izazove u opskrbi nakon neočekivanog smanjenja proizvodnje zemalja članica OPEC+.
West Texas Intermediate je bio neznatno promijenjen ispod 81 dolara za barel nakon što je ojačao gotovo sedam posto prošle sedmice nakon poteza Organizacije zemalja izvoznica nafte i njenih saveznika. Turska želi pregovarati s Irakom o nagodbi nakon što je Međunarodni poslovni sud naredio Turskoj da plati 1,5 milijardi dolara odštete Iraku prije ponovnog otvaranja naftovoda koji izvozi 400.000 barela dnevno, prema turskim dužnosnicima upoznatim sa situacijom.
Rusko ministarstvo energetike je u međuvremenu saopćilo da je država prošlog mjeseca smanjila proizvodnju nafte za oko 700.000 barela dnevno, prema izvorima upoznatim s podacima. Unatoč tome, ta brojka nije u skladu s pokazateljima o nacionalnom pomorskom izvozu i opskrbi domaćih rafinerija u martu.
Cijena nafte rasla je posljednje tri sedmice, što je najduži niz ove godine. Dok je iznenađujuća odluka OPEC+ ponovo potaknula bikovske opklade na cijene, neki pokazatelji potražnje pokazuju znakove slabosti jer i dalje postoje zabrinutosti za usporavanje. Trgovci će ove sedmice dobiti vrijedne uvide jer OPEC i Međunarodna agencija za energiju (IEA) trebaju objaviti mjesečne prognoze, dok će podaci o inflaciji u SAD-u i zapisnici Federalnih rezervi također biti objavljeni.
"Ekonomski podaci bit će ključni za energetska tržišta ove sedmice", rekla je Charu Chanana, tržišni strateg za Saxo Capital Markets Pte. "S obzirom na to da je odluka OPEC-a djelomično imala za cilj istjerati shortere s tržišta sirove nafte, cijene nafte bi mogle bolje odražavati temelje tržišta".
Cijene:
WTI za isporuku u maju izgubio je 0,2 posto na 80,58 dolara po barelu u 11:28 ujutro u Singapuru.
Brent za poravnanje u junu smanjio se za 0,2 posto na 84,94 dolara barela.