Cijena nafte je na putu najvećeg sedmičnog pada u posljednjoj godini, a nakon pada povjerenja investitora poslije najgorih previranja u bankarskom sektoru od finansijske krize.
Fjučersi u Njujorku su pali za oko 12 odsto tokom ove sedmice. Evropske akcije i fjučersi na američke indekse takođe su skliznuli. Neuspjeh Silicon Valley Bank (SVB) i problemi u Credit Suisse Group AG, praćeni pokrivanjem naftnih opcija, pokrenuli su rušenje koje je dovelo do najniže cijene nafte u posljednjih 15 mjeseci.
Iako su banke, uključujući Credit Suisse i First Republic Bank, dobile spas, postoji zabrinutost da turbulencija još nije završena. Tržište nafte je, međutim, dobilo izvjesnu utjehu na sastanku šefova Saudijske Arabije i Rusije, predstavnika OPEC+, na kojem se razgovaralo o naporima grupe da "promoviše ravnotežu i stabilnost tržišta".
Pad nafte je "pokrenut bankarskim previranjima koja podstiču tehničku prodaju i primoravaju žudnje za smanjenjem", rekao je Ole Hansen, šef robne strategije u Saxo Bank A/S. "Osjećanje se poboljšalo nakon što se zamjenik premijera Rusije Alexander Novak sastao sa ministrom energetike Saudijske Arabije princom Abdulazizom bin Salmanom kako bi razgovarali o tržištima nafte."
OPEC+ će vjerovatno čvrsto sjediti i nadgledati tržište osim ako Brent ne padne ispod 70 dolara po barelu tokom dužeg perioda, kaže industrijski konsultant FGE. Energy Aspects Ltd smatra da će grupa proizvođača vjerovatno sačekati da se finansijska tržišta smire prjie nego što odluči da li da reaguje. Komitet za praćenje OPEC+, koji može da preporuči promjenu u proizvodnji, trebalo bi da se sastane 3. aprila.
Cijene:
-
WTI za isporuku u aprilu oslabio je 1,7 odsto na 67,20 dolara po barelu u 8.46 ujutru u Njujorku, nakon što je ranije porastao za čak 1,9 odsto.
-
Brent za maj pao je za 1,8 na 74,34 dolara
Do ove sedmice, tržište nafte je fluktuiralo u relativno uskom rasponu dok su trgovci pokušavali da izbalansiraju izglede za oporavak kineske tražnje i strah od globalne recesije.