Nafta je krenula prema najvećem tjednom gubitku od početka veljače jer su izgledi za daljnja i potencijalno brža povećanja kamatnih stopa Federalnih rezervi utjecali na izglede potražnje za energijom.
West Texas Intermediate fjučersi su pali već četvrtu sesiju, prema 75 dolara po barelu, i ovaj su tjedan pali za više od pet posto. Oštar ton predsjednika Feda Jeromea Powella ovog je tjedna zahvatio tržišta, s ulagačima koji željno očekuju podatke o zapošljavanju kasnije u petak za daljnje naznake na putu monetarnog stezanja.
"Snažno izvješće vjerojatno bi pojačalo očekivanja o agresivnijoj politici Feda", rekao je Warren Patterson, voditelj robne strategije za ING Groep NV. Slabije dionice dodale su dodatni pritisak na tržište nafte, dodao je.
Medvjeđe raspoloženje (pad vrijednosti dionica) u vezi s novim povećanjima stopa zasjenilo je optimizam u pogledu oporavka Kine nakon završetka Covid Zero politike. Oživljavanje zemlje već povećava troškove prijevoza sirove nafte, dok Shell Plc predviđa više cijene nafte u predstojećim mjesecima jer Kina podupire rekordnu globalnu potražnju.
Nafta je dosad imala tešku godinu, koju su pratili suprotni pokretači zabrinutosti zbog globalnog usporavanja i oporavka Kine. Trgovci također prate tokove energije iz Rusije, s naznakama da se izvoz zemlje drži snažnije nego što se u početku očekivalo, čak i unatoč sankcijama.
Cijene:
-
WTI za isporuku u travnju pao je 0,8 posto na 75,12 dolara po barelu u 12:01 u Singapuru.
-
Brent za poravnanje u svibnju pao je 0,5 posto na 81,15 po barelu.