Nafta je pala na početku sedmice nakon što je Kina postavila skroman cilj rasta za ovu godinu i izbjegla bilo kakve velike poticaje, dok je ostala zabrinutost zbog daljnjeg monetarnog stezanja Federalnih rezervi.
West Texas Intermediate pao je prema 79 dolara po barelu nakon što je prošlu sedmicu zatvorio dobitkom od četiri posto. Kineski premijer Li Keqiang najavio je cilj bruto domaćeg proizvoda od oko pet posto na godišnjem Nacionalnom narodnom kongresu u nedjelju, što je niže nego što su ekonomisti očekivali. Kina, najveći svjetski uvoznik nafte, okončala je svoju restriktivnu politiku Covid Zero krajem prošle godine.
Ulagači će ove sedmice gledati govore predsjednika Feda Jeromea Powella i podatke o radnim mjestima tražeći naznake na putu monetarnog pooštravanja. Predsjednica Banke saveznih rezervi San Francisca Mary Daly ponovila je u govoru u subotu spremnost centralne banke da duže vrijeme ostavi više troškove zaduživanja.
"Skromna slabost ponovo se vraća", rekao je Charu Chanana, tržišni strateg za Saxo Capital Markets Pte. "Kineski ciljni rast koji je slabiji od očekivanog, postavljen tokom vikenda, mogao bi još uvijek držati cijene nafte neravnomjernim, s pogledom također na bilo kakvu mogućnost oštrih primjedbi predsjednika Powella ove sedmice".
Nafta se od početka godine držala unutar tijesnog raspona od 10 dolara, potresena optimizmom u vezi s oporavkom Kine i očekivanjima daljnjeg povećanja kamatnih stopa Feda. Saudijska Arabija je signalizirala povjerenje u kratkoročne izglede, podižući većinu svojih cijena za isporuke sirove nafte u Aziju i Evropu za april.
Cijene:
WTI za isporuku u aprilu pao je 0,4 posto na 79,39 dolara po barelu u 7:48 ujutro u Londonu.
Brent za poravnanje u maju pao je 0,4 posto na 85,48 dolara po barelu.