Nafta se stabilizirala nakon dvodnevnog rasta jer je optimizam u vezi s oživljavanjem kineske potražnje uravnotežen zabrinutošću zbog strože američke monetarne politike.
West Texas Intermediate trgovao se blizu 78 dolara po barelu nakon što je dodao gotovo tri posto u prethodne dvije sesije. Glavni izvršni direktor Chevron Corp. Mike Wirth rekao je da rastuća kineska potražnja može pomoći cijenama. Amin Nasser, Wirthov kolega u Saudi Aramcu, rekao je da je potrošnja u toj azijskoj zemlji "vrlo jaka".
U međuvremenu su prošle sedmice isporuke sirove nafte iz SAD-a dostigle rekordne nivoe, što ukazuje na veliku inozemnu potražnju, prema službenim podacima objavljenim u srijedu. Povećanje tokova pomoglo je u smanjenju širenja zaliha širom zemlje, koje su porasle za 1,2 miliona barela manje od očekivanog.
"Široka slika je da je nafta ponovo postala zaključana u uskom pojasu, bez većeg poticaja za pomicanje cijena na održivo više ili niže", rekla je Vandana Hari, osnivačica Vanda Insightsa u Singapuru. "To je igra čekanja za Kinu, kao i za globalnu ekonomiju".
Cijene:
WTI za isporuku u aprilu porastao je 0,1 posto na 77,78 dolara po barelu u 5:01 ujutro u Londonu.
Brent za poravnanje u maju dodao je 0,1 posto na 84,42 dolara po barelu.
Široko promatrani vremenski raspon također signalizira obnovljenu snagu tržišta, s brzim rasponom za globalnu referentnu vrijednost Brent — jaz između dva najbliža ugovora — na najvećem od kraja novembra. Razlika je bila 63 centa po barelu, u odnosu na 14 centi prije mjesec dana.
Ruski naftni tokovi također su ostali u fokusu nakon što je Moskva rekla da će ovog mjeseca smanjiti proizvodnju sirove nafte u znak odmazde za sankcije i ograničenja cijena za izvoz nafte. Kremlj je rekao da će biti pragmatičan kada odlučuje o budućoj proizvodnji i da će njegovi postupci ovisiti o razvoju tržišta.