Cijena nafte na svjetskom tržištu u petak, trećeg februara, spustila se na jednu od najnižih vrijednosti u posljednjoj godini. Američka WTI nafta trgovanje u petak završila je na oko 73 dolara po barelu, a Brent na 79 dolara po barelu.
Međutim, posljednjih nekoliko poteza i izjava zvaničnika uticali su na to da cijena nafte za samo tri dana skoči za pet dolara po barelu. Američkom WTI naftom trenutno se trguje po cijeni od 78,25 dolara po barelu, a Brentom 84,67 dolara po barelu.
Naime, najprije je Saudijska Arabija neočekivano podigla cijene nafte za azijsko tržište, svoje glavno tržište prodaje, za isporuku u martu. Pored toga, podigla je cijene i za američke i evropske kupce. Ovim potezom Kraljevina je signalizirala da očekuje oporavak potražnje u Aziji, tačnije Kini, zemlji koja je najveći svjetski uvoznik nafte.
Arab Light, glavni proizvod saudijske naftne kompanije Saudi Aramco, podignut je na dva dolara po barelu iznad regionalnog standarda, a 20 centi više od cijene za ovaj mjesec. To je prvo povećanje od septembra i protivno je Bloombergovom istraživanju trgovaca i rafinerija, koje je predviđalo smanjenje od 20 centi.
Na povećanje cijene nafte uticao je i zemljotres u Turskoj i Siriji, koji je odnio hiljade života. Turska je u ponedjeljak zaustavila dotok sirove nafte do svog izvoznog terminala Džejhan na obali Sredozemnog mora, što je bila mjera predostrožnosti poslije razornog zemljotresa.
Prema posljednjim informacijama, naftovod je pokrenut u utorak kasno uveče. Džejhan je vitalno čvorište za prodaju nafte sa sjevera Iraka i iz Azerbejdžana. Luka je u januaru izvozila više od milion barela dnevno, prema podacima o praćenju plovila i utovaru u luku koje je prikupio Bloomberg. Nafta iz Džejhana se uglavnom otprema u evropske rafinerije.
Još jedan faktor koji je uticao na to da cijena nafte skoči jesu poruke iz Federalnih rezervi da će zadržati svoj put u pogledu povećanja kamatnih stopa, a koji podrazumijeva da to povećanje ne bude više od 25 baznih poena.
Predsjednik Feda Jerome Powell rekao je u utorak da će biti potrebno još povećanja kamatne stope, ali je takođe istakao da je počela dezinflacija. Primjedbe se nisu mnogo razlikovale od njegovih komentara prošle nedjelje, kada je kamatna stopa povećana za 25 baznih poena, a tržišta su ih shvatila kao pozitivan znak, što je podstaklo rast akcija.
Investitori čekaju i znake jakog oporavka tražnje u Kini, kao i uticaj evropskih sankcija na ruske naftne derivate.