Nafta je krenula prema drugom sedmičnom padu jer je optimizam u vezi s oporavkom kineske potražnje oslabio, a američke zalihe nastavile rasti.
West Texas Intermediate pao je prema 75 dolara po barelu, predviđen za gubitak od oko pet posto ove sedmice. Ponovno otvaranje trgovine robom u Kini oslabilo je zbog pitanja o vremenu i obimu oporavka zemlje. U SAD-u su sredinom sedmice podaci pokazali da su se zalihe povećale šestu sedmicu zaredom.
Sirova se nafta ove godine kretala unutar raspona od 10 dolara, a cijene su bile uhvaćene između zabrinutosti zbog globalnog usporavanja i očekivanja oporavka potražnje za naftom u Kini nakon što je Peking odustao od svoje rigidne politike Covid Zero. Centralne banke u SAD-u i Evropi podigle su ove sedmice kamatne stope i upozorile da još nisu završile monetarno stezanje u borbi protiv još uvijek previsoke inflacije.
Trgovci također očekuju sljedeću grupu sankcija za ruske energetske tokove, koje će stupiti na snagu tokom vikenda. Evropska unija namjerava uvesti zabranu uvoza ruskih naftnih derivata pomorskim putem, a također će pokrenuti mehanizam ograničenja cijena sličan onome koji postoji za sirovu naftu. Svrha ovih mjera je uskratiti Moskvi sredstva usred rata u Ukrajini.
"Nafta je u limbu jer tržište čeka opipljive znakove oporavka potražnje za naftom u Kini", rekla je Vandana Hari, osnivačica kompanije Vanda Insights. "Zabrana EU ne smatra se glavnim faktorom, ali ipak dolazi s malo nesigurnosti".
Cijene:
WTI za isporuku u martu pao je 0,3 posto na 75,66 dolara po barelu u 13:18 poslije podne u Singapuru.
Fjučersi su ove sedmice pali 5,1 posto.
Brent za poravnanje u aprilu pao je 0,3 posto na 81,96 dolara po barelu.
Ovosedmično povlačenje sirove nafte uslijedilo je uporedo s padom ostalih vodećih industrijskih sirovina, pri čemu su bakar i željezna ruda također niži.
Postoje neizvjesnosti u vezi s tempom ponovnog otvaranja Kine, prema RBC Capital Markets LLC, koji su naglasili ono što je nazvao "neurednim" fizičkim tržištem nafte. Najveći svjetski uvoznik sirove nafte "treba povući jače kako bi se fizički nered počistio", stoji u bilješci.
''Velike zalihe u SAD-u ove sedmice opteretile su tržište, dok još uvijek nije jasno koliko snažan oporavak potražnje možemo vidjeti u Kini'', rekao je Warren Patterson, voditelj robne strategije u ING Groep NV. "Međutim, još uvijek se držimo naših konstruktivnih srednjoročnih izgleda za tržište s očekivanjem zaoštravanja naftne bilance".